Internista – kim właściwe jest?

Kategorie Bez kategorii
pomimo obiegowej opinii, rola lekarza rodzinnego jest niezmiernie ważna. To on jako pierwszy spotyka się z pacjentem, to on przeprowadza zmagania wpływające na przyszłe decyzje. pomimo iż iż jego rola jest umniejszana, to wielu z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że misja lekarza rodzinnego, jako lekarza inicjującego kontaktu w wielu sytuacjach jest decydująca – przede wszystkim z punktu widzenia chorego, ale także kolejnych inicjatyw.

tabletki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Dobry lekarz rodzinny musi być trochę taką alfą i omegą, to oznacza, że nie posiada specjalizacji, jak chirurg czy onkolog, ale musi rozumieć ogrom wytycznych, z pozoru niewidocznych, działających na aktualny i jutrzejszy stan pacjenta. Musi mieć na uwadze dzieje chorób pacjenta, zachodzących sprzężeń, wyciągać właściwe wnioski i wstępne diagnozy. Od jego bowiem decyzji zależy wiele, to jak pacjent zostanie nastepnie poprowadzony, czy wyląduje tam, w którym powinien i czy będzie to skuteczne leczenie, a nie niekończąca się męczarnia, która nie dostarcza żadnych efektów.

Jednocześnie nie można oskarżać lekarzy rodzinnych za defekty systemu. W każdym miejscu Polski, też w wielkich ośrodkach miejskich, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków da się wyczuć słabość systemu. W jednej przychodni jest profesjonalniej, w kolejnej źle, ale chyba każdy z nas choć raz w życiu miało przypadek, że albo dotknęła go rozgoryczenie ze względu np. wydłużonych kolejek, wyczekiwania na lekarza lub spotkał się z fachowcem, który nie przypadł mu do gustu. no cóż, jest takie coś jak czynnik ludzki, i to czy zatwierdzimy jakiegoś lekarza czy nie, zależy od wielu niuansów.

Istnieje oryginalna strona (https://www.maveat.pl/), na jakiej znajdziesz fascynujące informacje, które warto sprawdzić. Odwiedź ją pod tym linkiem.

Nie zagłębiając się za bardzo w tego typu zagadnienie warto wiedzieć, iż wiele zależy od nas samych, jak i od specjalisty – ustosunkowania się, pragnienia, antypatii, polegania na zdaniu innych. Niemniej, musimy dobrze sobie ułożyć z nim życie, jak w wśród bliskich, toż to przecież lekarz rodzinny, by w razie niepewności, niełatwych wątpliwości móc do niego zagadać, jak do osoby z rodziny. Jeśli będziemy go odbierać niekorzystnie, ułożymy sobie z nim złe stosunki, miano lekarza rodzinnego będzie ciut na wyrost, bardziej tego typu momencie chwili będzie pasować stosowne określenie: „z rodziną dobrze wychodzi się jedynie na fotografiach”

Poszukaj dobrych specjalistów w swojej okolicy: .