Luksusowej jakości pościel wełniana wytwarzana jest z wełny owiec australijskich nazywanych merynosbądź z runa wielbłądów. Wybór pościeli jest duży. Najbardziej znane jednak to merynos, kaszmir i kamel. Nazwy wywodzą się od rodzaju wełny, z jakiej została pościel zrobiona – merynos to wełna owcza, kaszmir to kozia i kamel jak sama nazwa mówi to wełna wielbłądzia. W przeciwieństwie do pościeli z pierza, pościel wełniana przepuszcza powietrze, dlatego też organizm może bezproblemowo oddychać przez skórę.

Autor: REMES

Sama w sobie wełna posiada duże właściwości higroskopijne to oznacza, że posiada sporą zdolność pochłaniania i zatrzymywania wilgoci. Dlatego też pościel ta zimą ociepla a porą letnią nie dopuszcza do przegrzania i pocenia organizmu. Co więcej wełna pokryta jest naturalną lanoliną, czyli naturalnym tłuszczem z gruczołów łojowych owiec, która jest pomocna w niszczeniu grzybów, pleśni, roztoczy, mikroorganizmów czy też wirusów. Sprawia ona również, że zanieczyszczenie nie dociera w głąb włosa. Toteż jest ona znakomitą pościelą dla uczuleniowców. Można rzec, że jest to pościel hypoalergiczna. Takie poduszki czy też kołdry antyalergiczne są bardzo doceniane przez klientów. Kolejną zaletą pościeli wełnianej jest to, że nie dopuszcza ona do powstania odparzeńalbo odleżyn. Ma ona podobno też właściwości zdrowotne takie jak łagodzenie nerwobólów, bólów pourazowych czy też bólów stawów kończyn. Wyroby z wełny to nie wyłącznie pościele do sypialni.

To mogą być również pledy, kamizelki, kapcie, poduszki ogrodowe, śpiworki dla dzidziusia. Zasadniczym minusem pościeli wełnianej jest jej koszt. Komplet takiej pościeli kosztuje kilka tysięcy złotych i nie każdego na nią stać. Kolejnym minusem jest to, że nie powinno się jej prać w pralce. Powinno się ją prać ręcznie używając środków w których skład wchodzi lanolina. Pierzemy dwa lub trzy razy w roku. Suszymy ją w pozycji rozłożonej w przewiewnym , ale nienasłonecznionym pomieszczeniu. Również powinno się pamiętać o konserwacji. Czynić ją trzeba, co miesiąc. Do spryskiwacza do okien dodajemy około 100 ml lanoliny i 900 ml wody. Tak zrobionym roztworem moczymy pościel i po około 5 minutach ściągamy szmatką zaistniałą pianę.
Autor: Producent dzianin futerkowych Iltex