Usługi dentystyczne w Polsce – jeszcze na NFZ czy już jedynie prywatnie

Kategorie Bez kategorii
Próchnica, choroby dziąseł i to co najgorsze stały ból zęba to wszystko wiedzie człowieka do gabinetu dentystycznego. Co raz częściej jednak za te wizyty dużo.Bezpłatne usługi dentystyczne nadal istnieją w Polsce, jednak oczekiwanie na nie jest często dosyć długie. Jesteśmy [przyzwyczajeni już do kolejek u ortopedy i okulisty, krytykujemy czas potrzebny do przeprowadzenia badania u neurologa, co dziwne nikt nie uskarża się na długie oczekiwanie na wizytę u dentysty, co więcej udając się do tego specjalisty zawsze mamy przy sobie portfel.

szyld

Autor: Carl Wycoff
Źródło: http://www.flickr.com
Dentysta stał się człowiekiem zajmującym się pacjentami głównie za fundusze prywatne. Jednak dużo gabinetów ma zawarte umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, warto więc zorientować się jak długie w danym gabinecie obowiązuje czas oczekiwania i czy płacąc za wizytę ze swoich pieniędzy nie jest nam naliczana również wizyta na koszt ubezpieczyciela. NFZ udostępnił możliwość sprawdzenia swoich wizyt u różnego typu specjalistów (stomatolog, kardiolog, dermatolog (dermatolog oleśnica prywatnie) – to nie ma znaczenia), jeśli były one dokonywane w miejscach, które Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje. Człowiek może sprawdzić dane od 2008 roku i zweryfikować czy dentysta. którego odwiedził kilka lat wcześniej właściwie zakwalifikował wizytę. Warto korzystać z publicznej służby zdrowia, nawet jeśli czekanie na operację czy usługę może trwać długie miesiące czy lata, warto także poszukiwać specjalistów i gabinetów, które proponują wykonanie zabiegu w ramach ubezpieczenia lub za niedużą dopłatą (może znajdzie się jakiś stomatolog, który zrobi chociażby licówki porcelanowe legnica w przystępnej cenie). Kolejki dotyczą najczęściej bardzo drogich zabiegów jak wstawienie endoprotezy w ortopedii lub popularności określonego specjalisty, co widać zwłaszcza u ginekologów. Prywatne gabinety dentystyczne mają raczej niedługie okresy oczekiwania, jednak zdarza się, że łączą one usługi państwowe z prywatnymi. Zdarzają się również przypadki, kiedy oczekujący w kolejce chorzy masowo rezygnują z operacji z powodu wyjazdu czy zachorowania.

Powiązany artykuł –

narzędzia stomatologiczne

Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com
Przyjmijmy, że dana osoba ma termin na licówki porcelanowe za parę miesięcy, w tym samym czasie zaczyna panować grypa, ludzie odwołują lub przesuwają wizyty u dentysty, co więcej nie potwierdzają lub nie przychodzą na planowane zabiegi, stąd pacjent mający ochotę na licówki porcelanowe uzyskuje je po kilkunastu dniach od zapisania się na listę oczekujących. Zapisanie się na bezpłatną wizytę u dentysty nadal jest do załatwienia. System informatyczny obsługujący listy oczekujących jest wciąż w budowie, ale działa coraz szybciej, warto z niego korzystać, poszukując dobrego lekarza i dogodnego terminu.