Naklejki ścienne – niedroga ozdoba pomieszczenia w 10 minut

Kategorie Bez kategorii
Nalepki ścienne to znakomity sposób na prędką metamorfozę ściany. Przyklejanie nalepki jest faktycznie proste i zajmie – w zależności od rozmiarów i układu naklejki – od dziesięciu do trzydziestu min. Przy nalepianiu nic nie może się rozlać, pobrudzić jak też przesunąć. Stąd właśnie naklejki dekoracyjne robią w ostatnim czasie astronomiczną karierę.
Z czego wytwarzane są naklejki ścienne?

naklejka ścienna

Autor: Kristin Kokkersvold
Źródło: http://www.flickr.com
Naklejki fabrykowane są z folii PCW. Bywają nieraz określane mianem naklejek winylowych – jest to prawdopodobnie rozwinięcie skrótu PCW, który oznacza polichlorek winylu. Folia zostaje w fabryce pokrywana warstwą kleju, najczęściej poliakrylanowego. Jednym z ważnych jego parametrów jest tak zwana usuwalność – po odlepieniu dekoracji na podłożu nie pozostają trudne do wyeliminowania resztki. Folie, z jakich powstają naklejki ścienne dla dzieci nie muszą być zbyt grube – zobacz naklejki dla dzieci. Zwykle ozdobne motywy wykrawane są z miękkiej folii grubości 75 mikronów. Wytwórcy oświadczają, że na zewnątrz taka folia posłuży 3-5 lat (zależy to rzecz jasna od podłoża, do którego została przyklejona, oraz od warunków pogodowych), natomiast jej żywotność w pomieszczeniach jest dużo dłuższa, praktycznie trudna do ustalenia. Naklejki na ścianę dla dzieci posiadają różne barwy oraz dwa wykończenia powierzchni – błyszczące i matowe.

Dlatego rozmaitości wzorów towarzyszy również duży wybór kolorów. Naklejki dekoracyjne bardzo prosto jest ulokować na ścianie. Może być ona pokryta dowolnym typem tynku lub farby, pod tym względem nie są szczególnie wymagające. Podłoże powinno być jednak oczyszczone oraz równe. Zdobień nie wolno przyklejać do pękającego tynku – taka powierzchnia wymaga oczyszczenia z luźno związanych części i wygładzenia. To jednakowe zabiegi robocze, jakie czynimy, zanim przystąpimy do tapetowania czy malowania.

Musimy pamiętać, iż choć naklejki są nieprzezroczyste, są stworzone z delikatnej folii, więc nie zamaskują nawet małych wgłębień powstających wskutek łuszczenia się farby. Jeśli podłoże jest równe, powłoki powlekanie malarskie należy przemyć z kurzu. Dobrze jest przetrzeć je wilgotną ściereczką. Jeżeli zamyślamy ozdobić w ten sposób ściany umożliwiające chemiczne odtłuszczenie, skorzystajmy z owej możliwości i oczyśćmy je denaturatem bądź benzyną ekstrakcyjną. Zobacz więcej na stronie .