Refundacja zapłodnienia pozaustrojowego – o czym dobrze wiedzieć

Kategorie Nasze dziecko,Zdrowa dieta
Wiele par niecierpliwie czeka na urodzenie swojego dziecka. Niestety, niekiedy rozmaite czynniki sprawiają że poczęcie lub utrzymywanie go w łonie matki kończy się niepowodzeniem. Rodzajów leczenia niepłodności jest w dwudziestym pierwszym wieku wiele, lecz każda jest przeznaczona do zwalczania innych przyczyn – dlatego w razie takich zaburzeń, jak niedrożne jajowody, niewielka ilość plemników lub sytuacji gdy czas nagli, zalecane jest zapładnianie in vitro, dzięki któremu sporo par od lat posiada swoje dzieci.

Chociaż nie jest to procedura tania, charakteryzuje się ogromną skutecznością w różnych przypadkach, kiedy tradycyjne leczenie zawodzi. Obecnie można starać się o jej refundowanie – współcześnie refundacja in vitro jest w Polsce jak najbardziej dostępna.

In vitro

Autor: David Santaolalla
Źródło: http://www.flickr.com

Na leczenie in vitro składa się kilka zabiegów, zależnie od danego wariantu leczenia. Do jednej z metod należy ICSI, polegające na wprowadzeniu pojedynczego plemnika do żeńskiej gamety – jest ona używana w przypadku wystąpienia takich problemów, jak na przykład nadmiernie niewielka ruchliwość plemników. Druga metoda to IMSI, podczas której selekcjonuje się plemniki przez zapłodnieniem. Natomiast zapłodnienie pozaustrojowe klasyczne to metoda, podczas której tworzy się parę zygot poprzez zmieszanie korzystnej liczby gamet w warunkach podobnych do ludzkiego organizmu. Rozmaitych metod in vitro jest w dwudziestym pierwszym wieku niezwykle dużo i można je często łatwo dostosować również do poglądów etycznych.

Refundacja in vitro jest osiągalna po spełnieniu paru warunków: pacjenci muszą spełniać wymogi uprawniające do korzystania z usług NFZ , a także mieć utrudnioną płodność z przyczyny choroby zakaźnej, nieskutecznych prób leczenia jednego z partnerów przez sprecyzowany w programie okres lub mieć potwierdzoną permanentną niepłodność (czytaj więcej). Co więcej, koniecznie należy przyjść na umawiane wizyty kontrolne oraz nie posiadać kryteriów wykluczających – refundacja in vitro przez rząd nie jest możliwa przykładowo w przypadku braku macicy bądź brak możliwości pobrania gamet, ponieważ uniemożliwia to leczenie.

W dwudziestym pierwszym wieku podczas ciąży zdecydowanie warto przeprowadzić badania prenatalne NFZ – dzięki temu można się dowiedzieć, czy płód rozwija się w prawidłowy sposób. Niemało chorób, na przykład schorzeń płuc można wyleczyć prenatalnie – niezbędna jest wtedy jednak odpowiednia diagnostyka. Badania prenatalne są niezwykle skuteczne i dlatego też pozwalają także rodzicom na osiągnięcie spokoju , a także możliwego przygotowania się w przypadku zdiagnozowania choroby.

Nie trzeba się obawiać ryzyka poronienia w trakcie ich wykonywania – początkowo wykonuje się jedynie zupełnie bezpieczne badania. NFZ refunduje tego rodzaju badania, kiedy lekarz badanie pet wyniki potwierdza że są pewne podstawy medyczne do ich przeprowadzenia – na przykład kiedy kobieta ukończyła 35 rok życia lub w razie występowania chorób dziedzicznych w rodzinie jej albo partnera.