Budowa domu wiąże się z wieloma decyzjami. Decyzja odnośnie projektu, stylu budynku, metrażu domu, to czy powinien być parterowy czy piętrowy, to tylko niektóre z nich. Jeżeli zdecydujemy się na dom piętrowy, dochodzi jeszcze jeden wybór, czyli schody.

Spiralne czy może proste?

Tak samo jak wszystkie inne elementy aranżacji muszą one być dopasowane do stylu domu. Powinniśmy zacząć od wyboru ich kształtu. Można zdecydować się na standardowe schody (zobacz domanski) zakręcające w jednym miejscu, a możemy wybrać na przykład schody spiralne. Zastanówmy się jednakże nad ich użytecznością i potrzebami domowników. Jeżeli mamy małe dzieci, schody spiralne mogą stanowić zagrożenie – ale możemy to w prosty sposób rozwiązać – umieszczając pokój dla dziecka na parterze. Spiralne schody są bardzo efektowne, są lekkie i dodają wnętrzu nowoczesności. W szczególności jeżeli zdecydujemy się na takie z metalu.

schody

Autor: InterAkcja Robert Turski
Źródło: http://www.flickr.com

?Z drewna czy z metalu?

Kolejna sprawa to materiał, z którego schody będą wykonane. Drewno jest bardzo klasyczne i generalnie najprostsze schody drewniane projekt (projekty domów) SD będą pasowały do każdego wnętrza. Nie przytłoczą go, będą raczej wyglądały dyskretnie. Schody z metalu są eleganckie, i będą zwracały uwagę. Można wykorzystać je jako element dekoracyjny w domu. Można także wybrać takie schody, które stopnie będą miały drewniane, a balustradę metalową lub szklaną – to bardzo ciekawe połączenie.

Kolorowe schody

Ważny jest też kolor. Nie zapominajmy, że schody należy dopasować do koloru podłogi. Ciemne podłogi i schody mogą pomniejszyć wnętrze. Jeśli lubimy światło i przestrzeń zdecydowanie lepszym wyborem są jasne kolory.

Niezależnie od tego, co wybierzemy trzeba zwrócić uwagę na to żeby schody i balustrady () pasowały do projektu całości domu. Do minimalistycznych wnętrz dobierajmy schody w takim stylu, do wnętrz retro albo bardziej rustykalnych – można dobrać ozdobne drewniane. Wszystko uzależnione jest od naszego gustu. Gdy mamy kłopot z dokonaniem wyboru, w każdej chwili możemy zwrócić się o radę architekta wnętrz, który wymyśli kilka różnych aranżacji. Z pewnością pomoże nam to przy decyzji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *