Urządzanie salonu bywa naprawdę ambitnym zadaniem, zarówno dla posiadaczy nowoczesnych domków, jak i mieszkańców wiekowych budynków

Kategorie Bez kategorii
Nie każdy Polak może poszczycić się posiadaniem dużego salonu z widokiem na ładnie urządzony taras. Mieszkańcy dziesięciopiętrowców mogą sobie tylko pomarzyć o tym pomieszczeniu, w którym można zrelaksować się po całym dniu ciężkiej pracy bądź wieczorami oglądać interesujący film dokumentalny. Salon bywa królestwem gospodyni i to ona najczęściej decyduje o jego wyglądzie. Zarówno nieduża, jak i ogromna powierzchnia salonu sprawia, że niejedna trzydziestolatka stoi przed bardzo wielkim wyzwaniem.

kot na sofie

Autor: a rancid amoeba
Źródło: http://www.flickr.com

Wnętrze musi być nie tylko ładnie, lecz i funkcjonalnie urządzone. W nowych, parterowych lub piętrowych, domach pokój dzienny jest często punktem centralnym całego mieszkania. Projektanci zazwyczaj umieszczają wspomniane pomieszczenie zaraz obok kuchni – czasem salon i ładnie urządzoną kuchnię dzieli jedynie symboliczna ścianka. Bądź co bądź w pokoju dziennym obowiązkowo powinien znaleźć się choćby mały kominek, nawet taki z elektrycznym wkładem. Oczywiście w żadnym wypadku nie musi on ogrzewać salonu – jego kluczowym zadaniem jest tworzenie ciepłej atmosfery bądź jak kto woli, domowego klimatu. Z kolei samo wnętrze nie powinno być przeładowane – w istocie najważniejsze pozostają meble, a konkretniej zestawy wypoczynkowe. Dobrym wyborem na pewno będą również tapicerowane sofy lub narożniki skórzane. Ważne jest to, aby postawić na minimalistyczne rozwiązania i zamiast kupować komodę albo pokaźnych gabarytów regał (regał metalowy) na książki, sensowniej zainwestować w modne oświetlenie oraz lepsze gatunkowo dywany. Natomiast w stuletnim domu salon powinien w jakimś stopniu nawiązywać do tradycji, choć jednocześnie należy pamiętać, aby to pomieszczenie nie stało się składem bibelotów.

fotele

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy ktoś nie lubi zbierać antyków, może bez obaw zainwestować w meble w stylu retro – wystarczy tylko zweryfikować, który producent mebli tapicerowanych proponuje interesujące nas wzory kanap, krzeseł lub foteli. Warto także pamiętać, że nie trzeba wcale rezygnować z nowych elementów wyposażenia – przecież kryształowy żyrandol, kinkiety ze stali kwasoodpornej lub narożniki skórzane są zasadniczo uniwersalną dekoracją. A gdy komuś bardzo zależy na zabytkowych sprzętach, to może np. samodzielnie odnowić sfatygowaną kanapę znalezioną na strychu mieszkania dziadków.