Jakiego rodzaju zawodowe oświetlenie najbardziej poradzi sobie na scenie?

Kategorie Bez kategorii
Światło było obecne na scenach muzycznych i teatralnych od najdawniejszych czasów. Jeszcze jakiś czas temu popularne było wykorzystywanie ciężkich i niewygodnych lamp scenicznych, których najważniejszymi minusami była duża konsumpcja energii elektrycznej oraz to że bardzo nagrzewały się do wysokich temperatur.

Ciepło od poziomu  1

Autor: INPLUS PR
Źródło: INPLUS PR

Sztuka wizualna w ostatniej dekadzie przeszła jednak sporą ewolucję. W miejsce lamp scenicznych wykorzystuje się aktualnie lampy ledowe, które mają niewielką masę, są energooszczędne, a ponadto mogą być sterowane i synchronizowane za pomocą komputera, co umożliwia otrzymanie niezwykle efektownych efektów świetlnych. Na estradach stosuje się poza tym głowice laserowe, które świetnie współgrają z urządzeniami do wytwarzania dymu, oraz pozostałe pomniejsze akcesoria oświetleniowe jak np. węże świetlne czy taśmy led.

Zawód oświetleniowca

W ostatnich latach narodziła się nawet specjalność tzw. v-jay’a, czyli osoby będącej ekspertem w oprawie świetlnej koncertów muzycznych. Tacy osoby wymyślają widowiska świetlne dla muzyków, współpracują z Djami, są ponadto pracownikami klubów muzycznych, w których pomagają w instalacji urządzeń oświetleniowych.

Terapia światłem

Autor: Sigma
Źródło: Sigma

Głównym sprzętem v-jaya jest konsoleta sterująca. Taka konsoleta przypomina tę stosowaną przez akustyków – posiada suwaki, ekrany dotykowe i pokrętła. Umożliwia ona zaprogramowanie uprzednio przygotowanego programu wizualnego (na przykład zsynchronizowanego z tzw. setem Djskim), bądź ręczne sterowanie głowicami oświetleniowymi, przykładowo podczas koncertu.

Widzisz u siebie niedosyt? Potrzebujesz więcej artykułów na ten temat? Dla nas to rewelacyjna informacja. Zatem klikaj w podany link i gotowe.

Tego rodzaju urządzenie pozwala ponadto na współpracę z rzutnikami i pokazywanie dodatkowych obrazów.

Oświetlenie niedrogo

Sprzęt oświetleniowy jest dzisiaj na tyle niedrogi, że wielu Djów, obsługujących imprezy okolicznościowe czy wesela, może nabyć własny zestaw dopasowany do swoich wymagań. Tacy artyści najczęściej używają głowic laserowych, urządzeń do produkcji dymu, do popularnych akcesoriów należy ponadto tzw. taśma led.

Tego rodzaju taśmy są szczególnie efektowne, gdy umieszcza się je np. u podstawy konsolety. Są one oprócz tego zaopatrzone w mikrofon, który dopasowuje aktualne oświetlenie do puszczanej muzyki. Istnieje ponadto możliwość synchronizacji kilku taśm z jednym mikrofonem, tak żeby pokazywały one dokładnie taki sam efekt.