biokominek

Autor: MULTI
Źródło: MULTI

Nadal coraz bardziej intensywne zainteresowanie ekologią oraz dbaniem o naturę, skutkuje poszukiwaniem prekursorskich i alternatywnych rozwiązań technologicznych życzliwych środowisku. Jednym z nich są biokominki, które już teraz cieszą się uznaniem w Polsce.

Biokominki posiadają nie tylko nowoczesny image i zmieniają nastrój w domach, ale i paląc w nim płynnym bądź żeliwnym paliwem na bazie alkoholu, nie produkuje się ani sadza ani przede wszystkim szkodliwy dym. Wykorzystywane biopaliwa sprawia, iż głównym efektem spalania są para wodna i dwutlenek węgla o bardzo niskim – .

Ponadto najbardziej odkrywczym jest to, iż biokominek nie musi posiadać instalacji kominowej, co zapewnia wygodę zmiany lokalizacji biokominka. Produkowana energia podczas spalania nie jest wypuszczona na zewnątrz (zobacz oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego) przez komin, co świadczy o oszczędności biokominików. Do zalet ekologicznych kominków należy również zaklasyfikować znaczną redukcję wysuszania powietrza oraz niewydzielanie nieprzyjemnych woni, tak jak w przypadku zwykłych i tradycyjnych kominków. Biokominki jawią się nie tylko jako nowoczesne i ekologiczne, ale i praktyczne. Różnorodność biokominików na rynku pozwala na dobranie naprawdę designerskiego fragmentu wyposażenia mieszkania.

ciepło bijące od kominka

Autor: Rupert Kim
Źródło: http://www.flickr.com

Ze względu na zużywany surowiec, wyróżnia się biokominki żelowe ( spala się gotowe żele w formie wkładu lub płynu) oraz biokominki płynne ( korzysta się z płynnego paliwa na bazie alkoholu z kanistra bądź innego przystosowanego pojemnika). Jeśli zaś chodzi o metodę użytkową wyodrębnia się biokominki naścienne (do powieszania na dowolnej ścianie w domu), wolnostojące (do postawienia przez wybranym przez siebie punkcie) oraz wbudowane w meble (np. stolik kuchenny ze szkła z widokiem na realny ogień. W szczególności tego typu rozwiązanie powinno stosować się w ciepłych zabudowach, więcej informacji .

Biokominek zazwyczaj zbudowany jest ze stali, szkła, elementów betonowych czy z kamieniami.

urok kominka w domu

Autor: netzroot
Źródło: http://www.flickr.com

Pokrywa biokominka malowana jest lakierami i farbami, które oczywiście muszę znamionować się odpornością na wysoką temperaturę. Interesujące są również najbardziej nowatorskie biokominki z pilotem, który umożliwia nadzorowanie wlewaną miarą paliwa, zapalaniem i wyłączaniem. Przy wyborze biokominka należy dać się namówić nie tylko jego zdatnością i skutecznością, ale rekomendowane jest mieć na uwadze również metodę i jakość jego wykonania oraz jak wprowadzasię biopaliwo, jak i również jego wkład . Dobrze jest również przeanalizować , jaki rodzaj biokominka będzie najlepiej się prezentował i pasował do wyposażenia naszego domu.