Nieduża łazienka nie musi być kłopotem. Co dobrze jest wiedzieć, zastanawiając się w jaki sposób umeblować niedużą łazienkę? Jakie wybrać wyposażenie umywalni? Jak w takiej łazience rozlokować sedes, umywalkę i prysznic? Mała toaleta wymaga dobrego planu. Przejrzyj nasze porady, jak zaprojektować oraz umeblować małą umywalnię.

Umywalka w łazience

Autor: FRANC GARDINER
Źródło: FRANC GARDINER
Jeżeli mieszkamy w bloku nierzadko problemem jest malutka toaleta (kontynuuj). W jaki sposób umeblować małą umywalnię, by była funkcjonalna jak też ładna? Jakie wybrać wyposażenie umywalni? Jeśli mieszkamy w domu prócz wspólnej rodzinnej toalety, umieszczonej najczęściej w pobliżu alkowy, potrzebne jest WC w części dziennej. Ale jeszcze korzystniej, jeśli będzie to mała łazienka, w której zmieści się także prysznic (sprawdź), półka na przybory toaletowe a także miejsce na odłożenie ubrań w trakcie kąpieli. Nieduża toaleta może być przeznaczona dla gości.

W którym miejscu nieduża łazienka? Mała umywalnia jeżeli zamieszkujemy w domu na parterze w dziennej strefie nie tylko zastąpi ubikację, ale też rozwiąże problem rannych kolejek w znacznej rodzinie, a w razie potrzeby będzie łazienką gościnną ((przeczytaj więcej na stronie www)). Łazienka usytuowana blisko wejścia będzie praktyczna w przeciągu dnia: możemy tam wziąć prędki prysznic po powrocie z pracy czy po pracy w ogrodzie. Kiedy rodzinna umywalnia jest zbyt mała, aby oprócz wanny pomieścić tam natrysk warto umiejscowić niedużą toaletę w strefie nocnej mieszkania – przy gościnnej sypialni lub przy pokojach dzieci.

Łazienka z WC

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com

Jakie oprzyrządowanie toalety? W niedużej toalecie natrysk lokujemy w rogu wnętrza, a jeżeli toaleta jest ciasna lub posiada wnękę – pomiędzy dwiema ścianami. Umywalka w niedużej łazience służy nie tylko do mycia dłoni, ale również do innych czynności mających związek z powszednią toaletą – na przykład golenia. W związku z tym nie może być zbyt mała. Minimalna wielkość umywalki w łazience to 45-50 cm. W sprzedaży dostępne są umywalki narożne – taka umywalka pozwoli na maksymalne wykorzystanie rogu pomieszczenia.

Na rynku są dostępne także sprzęty do małych łazienek, dla przykładu wiszące szafki łazienkowe (oferta sklepu Topeshop). Jeśli mamy w łazience bardzo mało miejsca, warto do magazynowania ręczników wykorzystać szafki do przedpokoju.