Czym się kierować przy aranżacji pomieszczenia kuchennego?

Kategorie Bez kategorii
Zakup kolejnego mieszkania czy remont starego są okazją do zmiany jego wystroju. Teraz kupno nowych mebli nie stanowi dużego problemu, gdyż na rynku jest ich dość dużo.

Meble kuchenne

Autor: Bratislavská župa
Źródło: http://www.flickr.com
Wszakże sprawne na przykład projektowanie kuchni (specjalistyczne projektowanie kuchni) nie należy aktualnie do prostych obowiązków. Wymaga posiadania podstawowej wiedzy dotyczącej prawideł, którymi kieruje się typowa pani domu. W projektowaniu nie chodzi wyłącznie o walory estetyczne, ale przede wszystkim o to, by domowe pomieszczenie czy kuchnia było użyteczne. Powinno ono służyć innym użytkownikom, służyć pomocą w wykonywaniu codziennych czynności domowych i ułatwić ich życie.

Naczelnymi czynnościami, które każdy musi dokonać, jest dbanie o porządek i spożywanie posiłków. Toteż trzeba tak dobierać meble do kuchni (meble do Twojej kuchni), by umożliwiały sprawne wykonywanie tych czynności. Jak to wygląda w praktyce? Praktycznie tak jest, że każdy powinien zaspokajać swoje czynności życiowe niższego rzędu, takie jak jedzenie, spanie (zobacz materace na lozko) czy wydalanie. Zadaniem solidnego projektowania kuchni jest to, żeby spożywanie

Jadalnio kuchnia

Autor: Mary Madigan
Źródło: http://www.flickr.com

przebiegało sprawnie, bo jest ono czynnością czynioną każdego dnia. Zanim zje się owoc lub warzywo, trzeba je wcześniej wydobyć z lodówki. Potem bierze się je nad zlew i myje. Potem trzeba je przyrządzić: usmażyć lub ugotować. Tym samym pamiętając o tych krokach przyrządzania, trzeba tak ulokować sprzęty i szafki, by te czynności przebiegały bez zakłóceń. Toteż zlewozmywak, kuchenka i lodówka powinny leżeć w sąsiedniej odległości.

Kolejną sprawą jest fakt, że po zjedzonym posiłku należy obmyć naczynia. To również powinno wytyczyć sposób uporządkowania sprzętów w kuchni. Jeśli myjemy ręcznie, to w otoczeniu zlewozmywaka powinna być suszarka. Sam zlewozmywak musi być wielokomorowy, aby pomieścić dużą ilość naczyń. Oczywiście w jego pobliżu powinny znajdować się szafki na umyte naczynia. Jeśli posiadamy zmywarkę, to trzeba ją umiejscowić obok zlewozmywaka, żeby można było przed wsadzeniem do niej naczyń je obmyć w zlewie. Nad zmywarką mogą znajdować się szafki na umyte naczynia. To znacznie ułatwi i usprawni pracę w kuchni.