Rola sprężyn w przemyśle

Kategorie Bez kategorii
Sprężyny to bardzo istotne rzeczy. Praktycznie mało z nas zauważa, jak przydatne są takie maleńkie elementy. A sprężyny działają wszędzie. Spoglądnij na swój zegarek – jeżeli nie posiadasz na nadgarstku zegarka cyfrowego, raczej na pewno twój model jest napędzany przez małe sprężyny. A następnie przyglądnij się łóżku, na którym zwykle śpisz. Jest mięciutkie? A to dlatego, że wewnątrz niego są zamontowane malutkie sprężyny.

maszyna

Źródło: sxc.hu

A teraz wyjdź przed próg i popatrz na samochody. Każdy pojazd mechaniczny ma zainstalowane amortyzatory, które sprawiają, że można bezproblemowo nimi się poruszać. O ile wóz nie byłby wyposażony w te supermocne sprężyny, szybko rozkraczyłby się na nierównej jezdni. Kiedyś, kiedy naczelnym środkiem lokomocji były konie, był to wielki kłopot. Powozy regularnie się psuły, gdyż osie kół nie utrzymywały dużych nacisków. Gdy zbudowano pierwsze sprężyny, zaczęto je montować w powozach, dzięki czemu mogły jeździć po nierównych drogach. W następnych dekadach analogiczne rozwiązanie dostosowano do powstających aut. Gdyby nie mocne sprężyny, do dziś jechalibyśmy jedynie pociągami albo końmi.

fabryka

Źródło: http://www.flickr.com/

Mało kto wie, że pierwsze urządzenia, które przypominały współczesne sprężyny, wymyślono już wiele mileniów lat temu. Pierwszym sprzętem tego gatunku był łuk. Generalnie sprężyny przez wiele tysiącleci znajdowały zastosowanie przede wszystkim w militariach. Sprężyny działały w różnych machinach miotających, takie jak balisty. Dopiero w Renesansie zaczęto używać sprężyny w innego typu narzędziach. W tym czasie zbudowano czasomierze na sprężyny oraz obmyślono sprężynujące osie dla zaprzęgów konnych. Sprężyny były w użyciu na szeroką skalę w okresie rewolucji industrialnej, kiedy stały się kluczowymi elementami wielu sprzętów, takich jak silniki parowe bądź maszyny tkalnicze.

Zaciekawił Cię ten opis? Przejdź więc do kolejnego artykułu i czytaj dalej (https://souniq.pl/) do woli o intrygujących Cię zagadnieniach.

Do teraz sprężyny są spotykane właściwie wszędzie – wystarczy tylko uważnie porozglądać się dookoła, by dostrzec te malutkie acz mocne elementy.