W jaki sposób zaprojektować oświetlenie w swoim mieszkaniu, żeby jak najlepiej spełniało swoją rolę

Kategorie Bez kategorii
Oświetlenie w naszym domach spełnia różne zadania, dlatego też niezwykle istotne jest jego należyte rozplanowanie. Podstawowym zadaniem, jakie pełnią lampy, jest zapewnienie światła w taki sposób, aby dało się normalnie funkcjonować.

Lampy

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Następną funkcją, dla większości nie mniej ważną, jest funkcja dekoracyjna. I można tu powiedzieć zarówno o samym świetle, które dyskretnie może wyeksponować niektóre elementy wyposażenia albo zapewnić odpowiedni nastrój, ale również o lampach, które odpowiednio wybrane będą stanowić jeden z istotniejszych elementów wystroju pomieszczeń. Tu ważne jest dobranie lampy do charakteru i stylu (zobacz stylowy-mebel.pl) pomieszczeń, z tego też powodu lampy warto kupować dopiero po uzgodnieniu, jaki styl dany pokój będzie mieć. Jeżeli ktoś będzie miał w pokoju stare, zdobione meble, to z pewnością nie będą tam pasować nowoczesne lampy z kryształami, za to do szkła albo stali średnio się będą nadawały drewniane, z dużą ilością zdobień lampy salonowe (). Szczęśliwie wybór oświetlenia w sklepach jest całkiem spory, więc każdy bez problemów coś ciekawego dla siebie będzie mógł znaleźć.

Oświetlenie

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Biorąc się za projektowanie oświetlenia pamiętać należy o kilku istotnych rzeczach. W praktyce każde z pomieszczeń ma inny charakter i będzie także potrzebować innych lamp. W większych salonach doskonale sprawdzają się duże lampy, centralnie powieszone. Powinny one zapewnić wystarczającą ilość światła do oświetlenia całego pomieszczenia, z tego też powodu często mają one kilka żarówek i system kontroli ich włączania. Niektórzy właściciele mieszkań łączą rolę oświetleniową z zapewnieniem dobrego przepływu powietrza, i kupują żyrandole z wentylatorem ().

Dobrze dopasowane do stylistyki wnętrza nie tylko będą stanowić element dekoracji, ale także zapewnią właściwy obieg powietrza. W łazience powinny się znajdować dwa niezależne punkty oświetleniowe, jedno na górze oświetlające powierzchnię pomieszczenia, a drugie koło lustra. Podobnie może być w kuchni, w niej dodatkowe oświetlenie bardzo przydaje się nad blatem roboczym, oświetlając dokładnie miejsce przyrządzania posiłków.