Materiały właściwe do cięcia laserem

Kategorie Bez kategorii
Jednym z najpopularniejszych tworzyw, które doskonale nadają się do takiego, aby obrabiać je przez cięcie laserem będzie stal kwasoodporna. Ten materiał Świetnie można formować właśnie za pomocą lasera. Dzięki czemu wykrawanie trudnych kształtów w stali będzie bardzo proste.
Czemu warto korzystać z takiej możliwości obróbki materiałów? Jakie są wady i plusy tego rozwiązania? Lub cięcie laserem będzie odpowiednie do wszystkich zastosowań konkretnego materiału? Jak wiadomo, w ostatnich latach przycinanie rozmaitych materiałów za pomocą lasera stało się niezwykle popularne.

części

Autor: Marc Huguet Reyes
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to szybka procedurą na wytworzenie oczekiwanego kształtu. Należy stwierdzić, iż działanie lasera będzie zdecydowanie jedną z szczególnie precyzyjnych metod. Jest też zdecydowanie bardzo krótkotrwałe, a działający laser (zobacz wycinanie laserowe blachy) prędko potrafi zezwolić nam na pozyskanie oczekiwanego kształtu. Nic zatem dziwnego, iż cięcie laserem jest stosowane nie tylko przy tworzeniu łatwych kształtów, ale również, gdy produktem końcowym ma być niezwykle skomplikowana forma.
Na pewno będzie to także jedna z form mocniej wygodnej obróbki tworzyw. W wypadku częstego robienia tych samych kształtów cięcie stali za pomocą specjalnego lasera z powodzeniem można zautomatyzować. Jest to zdecydowanie jedna z głównych plusów takiej opcji, jaką sprawia, iż można na przykład zmniejszyć liczba podwładnych na zmianie.
samochody

Autor: Andrew Hart
Źródło: http://www.flickr.com
Chociaż obsługa lasera będzie dość skomplikowana i należy mieć odpowiednie zdolności, by się takiego podjąć, to jednakże trzeba przyznać, że wad takiego rozwiązania będzie naprawdę mało. Do jednych z podstawowych niedogodności, jakie ma przycinanie za pomocą lasera różnych elementów jest to, że formowany materiał powinien być o odpowiedniej wielkości.

Oczywiście, można postawić odpowiednio laser tak, aby wycinać podkładki nierdzewne czy inne, niewielkich rozmiarów elementy, ale będzie to jednak dość trudne przedsięwzięcie zwłaszcza dla niedoświadczonego pracownika. Dlatego też przycinanie za pomocą lasera ma też pewne ograniczenia.