Ochronniki przepięciowe: co to jest i do czego należy je wykorzystywać?

Kategorie Bez kategorii
Trudno sobie wyobrazić normalne życie bez urządzeń zasilanych energią elektryczną. Jak tak naprawdę bezpiecznie korzystać z takich właśnie sprzętów?

W każdym lokalu można znaleźć obecnie mnóstwo urządzeń, które nie będą mogły działać, jeśli nie zostaną włączone do energii elektrycznej. To właśnie dlatego w każdym domu znajduje się jedna z ważnych instalacji, instalacja elektryczna. Ostatnio jednym z istotniejszych elementów takiego rodzaju instalacji jest ochronnik przepięciowy. Znany ochronnik przepięciowy ma chronić znajdujące się w naszym domu urządzenia elektryczne przed ich zniszczeniem na skutek uderzenia pioruna, ale oczywiście przed skutkami spadku napięcia w takiej instalacji elektrycznej.

fotowoltaika

Autor: Team Massachusetts 4D Home
Źródło: http://www.flickr.com

Zainstalowanie ochronników przepięciowych zaleca się w dużym stopniu w tych nieruchomościach, które są pozbawione instalacji przeciwgromowej, czyli tej, która chroni przed uderzeniem pioruna podczas gwałtownej burzy. Większość naszych nieruchomości zasilana jest zwyczajną energią > system zarządzania energią elektryczną produkowaną z dobrze nam znanych surowców takich jak węgiel.

Zasoby węgla powoli jednak się uszczuplają. Dlatego już od jakiegoś czasu poszukiwane są zmienne źródła energii. Jednym z nich jest energia słoneczna. Wyjątkowo powoli na wielu domach jednorodzinnych zaczynają pojawiać się baterie słoneczne. Podobnie, jak w sytuacji zwyczajnej sieci elektrycznej, także i w sytuacji fotowoltaiki konieczne jest wykorzystywanie zróżnicowanych typów zabezpieczeń. Zaliczane są do nich ograniczniki fotowoltaika. Stosowane ograniczniki fotowoltaika chronią systemy przed różnorodnymi przyczynami przepięć. Najczęściej stanowią one zabezpieczenie przed uderzeniem pioruna. Ograniczniki te powinny być zainstalowane niezależnie od tego, czy w budynku została zainstalowana instalacja odgromowa, czy też właściciel zrezygnował z tego typu instalacji. Jednak taki ogranicznik można zastosować zależy w dużej mierze od tego, czy na budynku znajduje się instalacja odgromowa, czy też jej brak. Jakie są tak naprawdę ograniczniki, które należy umieścić we własnym domu powinni nas poinformować pracownicy firmy, w której zakupiliśmy baterie słoneczne.