Do jakiego specjalisty powinniśmy się wybrać, jak mamy problem z psychiką? Do psychiatry czy psychologa? Od czego to zależy?

Kategorie Bez kategorii
Jak odczuwamy, iż nasze życie staje się nieznośne, jak nie jesteśmy w stanie już dłużej kontrolować swoich odczuć, kiedy wszystko zdaje się gorsze, i coraz bardziej beznadziejne – na pewno dobrze w takiej sytuacji odwiedzić lekarza.

Lecz jakiego typu fachowiec będzie dla nas bardziej odpowiedni? Psychiatra czy psycholog?

Niestety, niezmiennie panuje stereotyp, jaki mówi, iż powinniśmy być rzeczywiście nienormalnym, ażeby uczęszczać do psychologa, a tym bardziej do psychiatry. Samo wypowiedzenie słowa “psychiatra” przy niektórych osobach sprawi, iż rozpoczyna się kłopotliwa cisza. Zwłaszcza w mniejszych miastach, jak Mińsk Mazowiecki, pokutuje tego rodzaju przekonanie. To jak najbardziej błędne myślenie. Takie osoby nie dostrzegają tego, iż człowiek nie jest złożony wyłącznie z ciała – skóry, kości i mięśni, ale także z psychiki, która ma ogromny wpływ na nasze życie. Fachowe porady znajdziesz na stronie .

Niektóre osoby, jak już odważą się pójść do fachowca, nie wiedzą do końca, czy bardziej odpowiedni będzie psychiatra czy psycholog? Psychiatra sprawdź tutaj praxis poznań natalia pytlińska psychiatra ma przygotowanie typowo medyczne, więc skończył medycynę, może wypisywać recepty na różnorodne lekarstwa, np. na leki na nerwicę. Wielu tego typu specjalistów jest także psychoterapeutami. Psycholog natomiast to osoba, która skończyła studia z psychologii, najczęściej przyjmuje swoich pacjentów w takich miejscach, jak poradnia psychologiczna. Nie może przepisywać recept na lekarstwa.

Grupa podczas terapii

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl
Bardzo dobrą wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje psychika człowieka mają szczególnie psychologowie kliniczni, gdyż znają oni funkcjonujące psychopatologie, to jak powstają nerwice, psychozy oraz depresje. Jak możemy coś zasugerować, to na pewno na początek lepiej skorzystać z usług psychologa.

Może się bowiem wydarzyć tak, że zaczniemy chodzić do psychiatry, jaki ochoczo będzie nam przepisywał leki, po pewnym czasie zaś będziemy od nich uzależnieni. To groźne i korzystniej tego unikać. Psycholog nie wydaje recept, tak więc możemy być pewni, że terapia będzie bez jakichś innych wspomagaczy, na czym faktycznie zyska nasze zdrowie. No i na koniec warto dodać, że zdecydowanie nie można wstydzić się czy obawiać wizyty u psychologa czy psychiatry. Pamiętajmy, iż to zwyczajny lekarz. Specjalistę znajdziesz na