Śruba, obejma, szakla – do czego ich używać?

Kategorie Ciekawostki
śruby

Źródło: www.morguefile.com

Szekla jest metalową klamrą zazwyczaj w kształcie symbolu U. Wykorzystywana jest wszędzie tam gdzie trzeba pośpiesznie połączyć przykładowo liny. Ma ona różne zastosowania na przykład przy sprzęcie motorowodnym, w garażu, w warsztacie, ogólnie rzecz biorąc wszędzie tam gdzie chcemy coś uczepić, przywiesić albo zawiesić. Każda kupiona przez nas szekla powinna mieć stosowny atest. Często szekle – przeczytaj więcej tutaj – wykorzystywane są na statkach żaglowych, czyli jednostkach pływających służących na przykład do celów rekreacyjnych. Należy ona do tak zwanych rezerwowych szpargałów, które musi mieć niejeden żeglarz w swej tak określanej kasetce bosmańskiej. Powinno być ich w zapasie znacznie więcej, ponieważ notorycznie wlatują do morza i zatapiają się.

Obejma zaciskowa służy przykładowo do mocowania węży z grubej gumy. Również stosowana jest do rur wtenczas zrobiona jest ze stali nierdzewnej. Użycie stali nierdzewnej znacznie zmniejsza masę obejmy i czyni ją bardziej giętką. Jest ona wtedy o połowę lżejsza od typowych obejm żeliwnych. Warto też pamiętać o tym, że stal nierdzewna nie ulega korozji. Dzięki temu bez obaw może być używana na zewnątrz, ponieważ zmienne warunki atmosferyczne nie mają na nią żadnego wpływu.

śrubka

Źródło: www.morguefile.com

Śruby nierdzewne są gwarancją bardzo dobrej jakości oraz długowieczności. Zazwyczaj stosowane to śruby A2 określane potocznie, jako właśnie nierdzewne a także śruby A4 nazywane śrubami odpornymi na kwasy. Te pierwsze stosowane są między innymi do produkcji sprzętu AGD. Te drugie są znaczniej wytrzymałe na korozję aniżeli pierwsze i używa się je przede wszystkim w przemyśle celulozowym a też w przemyśle spożywczym i okrętowym. Śruby różnią się pomiędzy sobą w głównej mierze rozmiarami, kształtem łba oraz zakończeniem. Śruby nierdzewne wspaniale nadają się na zewnątrz, gdzie dominują zmienne warunki klimatyczne. Nierdzewność tego typu śrub czy w ogóle stali uzyskuje się dzięki wprowadzeniu do stali odpowiednich dodatków stopowych na przykład chromu. W związku z tym stal nierdzewna może być wykorzystywana w środowisku agresywnym, jest ona wytrzymała na duże temperatury i posiada lśniący połysk. Śruby zapraszamy do: portal HML Nosewicz kliknij

Źródło: metfix.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *