Parę praktycznych informacji na temat pojazdów zabytkowych i zakątków, w których możne je zobaczyć

Kategorie Bez kategorii
Auta już od początków ubiegłego stulecia fascynują ludzi. Na przestrzeni 100 lat wiele się jednak zmieniło. Obecnie największym wzięciem i zaciekawieniem cieszą się szybkie wyścigówki, a także ekskluzywne i bardzo kosztowne amerykańskie limuzyny. Do tej, tak czy owak wąskiej grupy pojazdów silnikowych, zaliczyć możemy też samochody zabytkowe. Ich wartość właściwie w każdym przypadku pozostaje porównywalna z kosztem kupna nowoczesnego i super wyposażonego modelu prosto z salonu. Ten fakt możemy wytłumaczyć np. używając elementarne prawa ekonomii: im konkretnego towaru jest mniej, tym jest droższy.

samochód

Autor: FaceMePLS
Źródło: http://www.flickr.com
Samochody zabytkowe zazwyczaj kojarzą się nam z pojazdami z minionej epoki, czyli np. tymi sprzed września 1939 r. Tymczasem pasjonaci motoryzacji uważają, że 25-letnie fiaty można z całą odpowiedzialnością wliczyć do tej właśnie grupy. Więcej informacji na stronie: () Im bardziej wiekowy jest dany egzemplarz, tym bardziej kosztownym jest nabytkiem, a trzeba pamiętać o tym, że takie pojazdy (pojazdy pożarnicze) są jak wytrawne wino: im starsze, tym lepsze. A w jakich miejscach można znaleźć takie wehikuły? Najczęściej w garażach mężczyzn, którzy kochają stare modele. A dodatkowo w trakcie corocznych zlotów, na których pojawiają się posiadacze stylowych trabantów.

Terminu samochody zabytkowe wcale nie musimy łączyć z pojazdami osobowymi. W regionalnych muzeach można podziwiać auta strażaków, jak i peerelowskiej milicji. Te eksponaty muzealne różnią się w znaczny sposób od tych nowoczesnych wersji, które są o dużo lepiej wyposażone i mogą osiągać większe prędkości. Kolor karoserii pozostał jednakże taki sam. Wściekła czerwień pozostaje w dalszym ciągu zarezerwowana dla straży pożarnej. Z kolei charakterystyczną barwą policji jest rzecz jasna ciemnobłękitny. Autor: Normcar

przewożenie samochodu na przyczepce

Autor: amateur photography by michel
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze następną grupą godną wspomnienia są stare ciężarówki wojskowe. Takie maszyny jesteśmy w stanie zobaczyć w trakcie urlopu nad jeziorami północno-wschodniej Polski . Muzeum starych samochodów ma swoją siedzibę w Mrągowie, czyli mieście najbardziej ochoczo odwiedzanym przez urlopowiczów.

Najbardziej rozbudowaną grupą eksponatów na kółkach stanowią właśnie różnego rodzaju pojazdy, którymi niegdyś kierowali wojskowi. A oprócz dwuśladów znajdują się tam również… czołgi. Niektóre z tych samochodów są zarejestrowane, co oznacza, że każdy zainteresowany może się nimi wybrać na krótką albo dłuższą wyprawę. A wśród mężczyzn oczywiście największe emocje budzi wspomniany czołg, ale przejażdżka tym pojazdem kosztuje fortunę.