Podstawowe zalety i wady normalnych rolet, co ciekawego można zamontować w naszych oknach

Kategorie Bez kategorii
Jednym z często wybieranych sposobów na to, żeby zasłonić okna są rolety. Posiadają one dużo zalet, przez co stają się coraz chętniej montowanym elementem wyposażenia mieszkań oraz domów. Rolety złożone są z układu mocowanego w górnej części okna, mechanizmu prowadzącego oraz prowadnic. Na mechanizmie nawinięta jest właściwa roleta, to znaczy pas tkaniny o wymaganej szerokości i długości.

W przeciwieństwie od żaluzji klasyczne rolety zasłaniają w całości pewną część okna, w zależności od tego, do jakiej długości się je opuści. Przy całkowicie zwiniętym mechanizmie okno nie jest zasłonięte, natomiast przy spuszczonym, w pomieszczeniu będzie zupełnie ciemno. Oczywiście stopień zaciemnienia zależeć będzie od rodzaju użytego materiału. Jeśli wybierze się coś delikatnego, półprzepuszczalnego, to nie uzyska się całkowitej ciemności. Lecz w ofercie firm które się zajmują produkcją rolet są także materiały grube, które bardzo dobrze zasłaniają przed promieniami słonecznymi, zupełnie ich nie przepuszczając.

fotorolety w salonie

Autor: fivaro.pl
Źródło: fivaro.pl

W ostatnim czasie typowe rolety doczekały się kilku ciekawych udoskonaleń. Niezwykle interesującą nowością są fotorolety. Ich budowa jest dokładnie taka sama, jak zwykłych rolet, ale na materiałowej części można wydrukować w zasadzie wszystko, co się chce. Jeszcze przed kilku laty do wyboru było kilkadziesiąt kolorów, które nie zawsze pasowały wszystkim. Aktualnie dzięki nowoczesnym technikom druku na materiale rolet można wykonać dowolny wzór, łącznie z własnoręcznie zrobionym zdjęciem. Firmy zajmujące się produkcją tego typu rolet mają w swoich bankach zdjęć nawet kilka milionów fotografii, więc będzie w czym wybierać. Dobre miejsce to ten link.

Niezwykle interesująco wyglądają nowatorskie rolety (rolety) dzień-noc: zobacz przykłady. Dzięki użyciu specjalnej konstrukcji materiałowych pasków zachodzących na siebie da się w płynny sposób ustawiać ilość przepuszczanego światła do wnętrza pomieszczenia. Podczas zwijania materiałowe paski nachodzą na siebie, powodując zupełne zaciemnienie wnętrza, a podczas rozwijania będą się oddzielać, dzięki czemu zapewnia to dostęp słonecznych promieni.