Reguły projektowania ogrodu

Kategorie Poznaj
Gdy zabieramy się do samodzielnego planowania ogrodu poczytajmy najpierw profesjonalną literaturę, a potem pomyślmy, jaką funkcję spełniać ma nasz ogród.
Kiedy na temat ogródków przeczytamy już wszystko, co tylko można, zadajmy sobie i bliskim parę pytań, które pomogą nam w projektowaniu naszego ogródka: czemu ogród ma służyć (rekreacji czynnej, biernej – miejsce do opalania i na przykład grillowania), a może ma być flagowy; czy ogród powinien dostarczać własnych warzyw i owoców – a może zestawiać wszystkie te przeznaczenia; czy ma to być projekt ogrodu dla „leniucha”, czy dla ogrodnika – hobbysty?
Gdy odpowiemy sobie na te kwestie, możesz rozpocząć planowanie ogrodu.

projekt ogrodu

Autor: Husqvarna
Źródło: Husqvarna
Dla osób, które przenigdy nie miały z nim do czynienia (szczególnie z projektowaniem przestrzeni), ułatwieniem może być potraktowanie ogródka niczym zamkniętego wnętrza, w którym ustawiamy meble (z tą różnicą, że sprzęty będą żywe). Trzeba ciągle mieć na uwadze, iż roślinki rosną. Posadzone nazbyt gęsto czy też za blisko budynku prędko mogą zniszczyć planowany wynik. Nie trzeba się niepokoić, jeśli w ogrodzie po posadzeniu roślinek jest pustawo. Rozrastając się, prędko zajmą one wolne miejsce. Jedynie rośliny wolno wzrastające umyślnie sadzimy w zagęszczeniu. Wtedy rosną prędzej, współzawodnicząc z sobą. Gdy osiągną pożądane wymiary, powinniśmy, niestety, część z nich wykluczyć, by drugie mogły w pełni się rozwinąć. Takie właśnie szczegóły techniczne możemy odszukać w przewodnikach i literaturze fachowej.

Nie należy siać czy też umiejscawiać czegokolwiek na środku ogrodu. To zabieg „zamykający przestrzeń”.

Interesuje Cię ten tekst? Jeżeli tak, to odwiedź źródło (https://lipinscy.pl/projekty-restauracji-domow-weselnych/) a znajdziesz tam interesujące informacje, które na długo zapamiętasz.

Samotne drzewko powoduje, iż gazon rozmiarów boiska wada się całkowicie zapełniony.