Czy wiesz, iż światło ma wpływ na nasze życie, na codzienne funkcjonowanie? warto poznać te zależności

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Tak normalnie faktycznie nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż światło oraz jego kolor jest w stanie zachęcać nas do pracy, relaksować czy wywoływać inne reakcje. Ażeby pojąć, czym jest to działanie światła, jak wpływa na samopoczucie trzeba wyjaśnić definicję temperatury barwowej. To najzwyczajniej wyznacznik, dzięki któremu możemy zdefiniować barwę światła podawaną w kelwinach.

żarówka ledowa

Autor: theilr
Źródło: http://www.flickr.com
Światło zimne osiąga temperaturę barwową, jaka może wynieść powyżej 4600 K, zaś światło cieple poniżej 3300 K. Skoro mówimy o LED to w dzisiejszych czasach możemy wyróżnić konkretne wartości: 2000 – 2600 K – światło białe i bardzo ciepłe, 2700 – 3200 K białe ciepłe, 3300 – 4500 K białe neutralne i 4600 -6500 K białe chłodne i zimne. Gdy stosujemy żarówki Led o ciepłym świetle możemy mieć gwarancje, że poczujemy komfortowy nastrój relaksu i komfortu, czyli pozostawanie w miejscu, gdzie rządzi światło ciepłe to gwarancja, że w takim miejscu można wypocząć – oprawy downlight led. Są interesujące teorie, że światło (zobacz kliknij w link) białe ciepłe dobrze nam się kojarzy, gdyż jako gatunek ludzki przyzwyczailiśmy się do światła emitowanego przez ogień (2000 – 2400 K).

To takie miłe światło zapewniało przytulność i bezpieczeństwo, działo się to przez tysiąclecia. Interesujący jest jednakże fakt, iż temperatura barwowa światła dziennego przy niezachmurzonym niebie oscyluje wokół 6500 K, co znaczy w koniunkturze branży oświetleniowej – światło białe zimne. Co to właściwie znaczy? Jeśli zastosujemy w pomieszczeniu żarówki Led o bardziej chłodnych barwach będziemy pobudzeni do działania, będziemy bardziej zmobilizowani i skoncentrowani. To dlatego w dużej ilości firm występuje takie istotnie oświetlenie. Nieodzownym aspektem w doborze barwy oświetlenia jest przede wszystkim charakter i funkcja pomieszczenia. Tam, gdzie odpoczywamy warto stosować żarówki Led o barwie białej ciepłej (2700 -3200 K).

żarówki LED

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com

W innych miejscach, jak na zewnątrz budynku, ażeby oświetlić elewację, w pomieszczeniach technicznych, w różnego rodzaju halach, salach najbardziej korzystna będzie barwa neutralna (3200 – 4500 K). Pomimo to, odpowiednia także będzie chłodna i zimna czyli o wartości 4500 – 6500 K. W pomieszczeniach sanitarnych, czyli kuchnie, łazienki stosować jesteśmy w stanie światło ciepłe, chłodne lub zimne, w tych miejscach nie jest to zbytnio kluczowe. Oczywiście zależy od naszych upodobań, preferencji, które mają związek z kolorystyką pomieszczeń i innymi tym podobnymi cechami. Rzeczywiście korzystnie zdecydować się na oświetlenie LED, a tym bardziej powinniśmy też polecić interesujące dodatki, jak oprawy downlight led.