Odpowiedzialność transportowca w jego profesji

Kategorie Transport i przemysłowe aktualności
Spedytor to osoba, która profesjonalnie, za należne wynagrodzenie, para się przeprowadzaniem ładunków i czynnościami z tym związanymi.

Odpowiedzialność spedytora opiera się na wykonywaniu obowiązków:
– wysyłaniu lub odbiorze przesyłek albo wykonywaniu innych usług – związanych z przewozem materiału;
– poradzie spedycyjnej – dawaniu konsultacji w zakresie przygotowania transportu;
– selekcji środka transportu;
– ubezpieczaniu towaru;
– zawieraniu z przewoźnikami dokumentów transportowych;
– tworzeniu i kompletowaniu dokumentów;
– dozorze spraw związanych z załadunkiem, przeładunkiem oraz przewozem towarów.

Spedytor odpowiada za przewoźników i dalszych spedytorów, których wykorzystuje przy realizacji zlecenia, jeśli ponosi winę za ich dobór. Transportowiec może powierzyć wykonanie czynności osobie trzeciej. Jest to implikacją umowy spedycji. Dyspozytor, przy realizacji swoich obowiązków, zobowiązany jest do odpowiedniej sumienności, która wynika z zawodowego charakteru tej działalności.

Zobacz, co zamieszczono w najnowszym tekście (http://ambroexpress.pl/przesylki-wielkogabarytowe/) – to też odnosi się do takiej samej tematyki, więc niewątpliwie także Cię zaintryguje.

Wiąże się to z powierzeniem wykonania usługi takim przewoźnikom i innym spedytorom, którzy z uwagi na ich fachowość zasługują na zaufanie. Źródło:

firma spedycyjna

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Wina w selekcji polega na braku rzetelności w wyborze współpracownika (przewoźnika lub kolejnego spedytora), któremu spedytor powierza wykonanie przewozu towaru.

Sprawdź, co znajdziesz w najnowszym tekście (http://www.lankamerprzewozy.pl/kontakt/). Te informacje również na pewno będą dla Ciebie interesujące, ponieważ opisują pokrewną problematykę.

Do wskazania winy w selekcji ważne jest zaistnienie uchybienia co do wyboru odpowiedniej osoby oraz istnienie uprawnienia do samodzielnego działania współpracownika, któremu zlecono wykonanie transportu.

Dyspozytor nie odpowiada za przewoźników i innych spedytorów, którymi posługuje się przy wykonaniu zlecenia, jeśli nie ponosi winy w wyborze. Spedytor nie poniesie odpowiedzialności, jeśli udowodni, że dołożył należytej sumienności przy selekcji przewoźników i innych spedytorów. To jest powierzył wykonanie usługi takim przewoźnikom i dalszym spedytorom, którzy z uwagi na ich profesjonalizm dają gwarancję wykonania zlecenia.
Odpowiednia staranność dyspozytora jest zachowana, jeśli dowiedzie on, że powierzył dane usługi transportowe – przewoźnikowi, którego kompetencja i jakość oferowanych usług budziły zaufanie.