Motoryzacja to niezwykle obszerna, niezbędna dziedzina w przemyśle technologicznym. Jeśliby twórca auta opatentował własny pomysł, ustawiłby finansowo nie tylko swoje potomstwo, lecz także ich dzieci, prawnuki, praprawnuki… dużo pokoleń do przodu – branża motoryzacyjna to jeden z największych rynków na Ziemi, choć niedawno wyprzedzony tylko przez komputery i ciągły rozwój elektroniki. Nadal jednak tworzy ogromną gałąź przemysłu, na jakiej zrodziło się wiele innych branż i usług.

Mustang GT

Autor: Alexandre Prévot
Źródło: http://www.flickr.com

Dość pomyśleć o ogumieniu. Opony są ma się rozumieć częściami pojazdu, jakie nie muszą być doskonałe, by się poruszać. Gdy ktoś się zaprze, swoim samochodem będzie w stanie jechać nawet bez ogumienia, niemniej jednak opona najlepszej klasy pozwala zachować albo polepszyć wiele parametrów i osiągów jazdy. Przede wszystkim zabezpieczone są felgi, to jest metalowa część koła – za pośrednictwem opony nie jest wciąż narażona na nierówności w ulicy i nagłe wstrząsy. Następnie – przyczepność, jaka powinna być bardzo dobra, by bez trudu dać radę jechać z większą szybkością, nie wylatywać z drogi na skrętach, a w trudnej sytuacji potrafić błyskawicznie zatrzymać samochód – im bardziej przyczepne opony, tym krótsza droga hamowania.

Nie zwlekaj – jeżeli podoba Ci się ten opis, to do sprawdzenia (https://autopart.pl/akumulatory-ciagniki-i-maszyny) mamy też podobne treści na witrynie, która jest pod wskazanym linkiem.

Pozostają jeszcze takie smaczki, jak taki, że świeżo zakupione, niestarte, odpowiednio założone ogumienie na wyważonych i wyprostowanych kołach pozwalają sporo zaoszczędzić na benzynie.

Przemysł oponiarski jest bardzo zróżnicowany, tak, jak różne są pojazdy. Poczynając od ciągników, do których stosowane są odpowiednie opony rolnicze (*przejdź dalej), do aut wyścigowych, których opony prezentują się zupełnie inaczej niż standardowe opony do aut osobowych.

traktor na polu

Autor: United Soybean Board
Źródło: http://www.flickr.com

Opony rolnicze na przykład charakteryzują się bardzo potężnym bieżnikiem, który pozwala ciągnikom i kombajnom bez trudu przejeżdżać grząskie pola rolne, błota i różne nierówności. Trochę mniej toporne są opony terenowe, chociaż dostosowane mniej więcej do tego samego, im przychodzi z pomocą jednak zawieszenie aut terenowych, jakie pozwala pokonywać dużo niełatwych terenów bez tak ogromnych, ciężkich kół. Najbliższe oponom aut samochodowych są bodaj opony (kliknij, zobacz, sprawdź) ciężarowe (*przejdź dalej), które wyposażone są w prosty bieżnik, choć z kolei przystosowane do znoszenia potężnego obciążenia, przez co uzbrajane są dość pokaźną konstrukcją z drutu, która znajduje się pomiędzy paroma warstwami gumy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *