Jakie są różnice pomiędzy szkołą niepaństwową a państwową?

Kategorie Nasze dziecko
Każdy z nas ma prawny obowiązek chodzenia do między innymi szkoły podstawowej. opiekunowie posiadają jednak prawo wybrania danej placówki – w tym zakresie nie stosuje się ograniczeń.
Dlatego także od jakiegoś czasu obok placówek państwowych, funkcjonują także szkoły niepubliczne.

niepubliczna szkoła podstawowa

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com
Program kształcenia jest niezwykle podobny do tego, który jest w szkołach powszechnych, jednak kluczowa różnica polega na tym, że uczeń wynosi więcej wiadomości niż ze szkoły powszechnej. Dzieje się tak z tego powodu, że niepubliczna szkoła (odkryj więcej) podstawowa jest płatna, zatem chodzi do niej mniej uczniów. Powoduje to to, że nauczyciele mają możliwość poświęcić poszczególnym wychowankom więcej czasu. Ci z kolei nauczyciele zarabiają lepiej niż ich odpowiednicy w szkole powszechnej, zatem tym bardziej przykładają się do swej pracy. Patrząc od strony wychowanka to pewna wada, bo jeśli w takiej klasie jest mniejsza ilość uczniów, to w razie zadania polegającego np. na recytowaniu dowolnego wiersza, prawdopodobnie wszyscy zostaną przepytani. Taka sytuacja raczej nie wydarza się w klasach, w jakich jest przynajmniej 25 osób. Jednak w szkole akurat o naukę idzie, zatem to nie mankament a zaleta.
Dowolna szkoła prywatna w Warszawie (odwiedź stronę) niepubliczna ma także o wiele wyższe standardy oprzyrządowania nie tylko poszczególnych klas, lecz także sali do ćwiczeń fizycznych czy oprzyrządowania pracowni np. chemicznej.

Powszechnie rzecz biorąc, rodzice, którzy wybrali dla swojego dziecka właśnie tego typu placówkę jak niepubliczna szkoła podstawowa są z tej decyzji bardzo zadowoleni, ponieważ uczniowie o wiele więcej z niej wynoszą. W takiej placówce utrzymuje się nieco większy rygor, ale to modeluje osobowość, co jest bardzo przydatne w późniejszym życiu.