Techniki oraz metody rekonstrukcji naderwanych więzadeł krzyżowych, często spotykanej kontuzji.

Kategorie Bez kategorii
Uprawianie różnych dyscyplin sportowych nierozerwalnie wiąże się z możliwością pojawienia się kontuzji. Mogą się one pojawić z przy wielu różnych okolicznościach, niekiedy ktoś będzie za mało rozgrzany, czasem zostanie sfaulowany, a czasami wystarczy po prostu źle upaść. Jednym z często pojawiających się urazów nóg, szczególnie u narciarzy lub piłkarzy, jest zerwanie więzadła krzyżowego.

Najważniejszą sprawą w czasie jego diagnozowania jest szczegółowy wywiad przeprowadzony przez lekarza, a następnie wykonanie trzech testów, po których można przedstawić dokładną diagnozę i zaproponować dalsze leczenie. W części przypadków, jeśli okaże się, ze więzadło zostało uszkodzone częściowo, jest możliwość aby uniknąć rekonstrukcji. Można wtedy zastosować specjalną technikę kurczenia więzadła, i jeśli zabieg się uda, to najczęściej powrót do zdrowia następuje w szybkim czasie. Jednak w większości przypadków więzadło niestety ulega uszkodzeniu, i wtedy, chcąc wrócić do normalnego funkcjonowania, będzie potrzebna operacja kolana ().

Stetoskop lekarski

Autor: Dr.Farouk
Źródło: http://www.flickr.com

Lekarze ortopedzi twierdzą, że najlepszym okresem, aby rekonstrukcja ACL () mogła przynieść właściwe efekty, jest kilka tygodni do pół roku od momentu kiedy wystąpił uraz. Nie ma konieczności przeprowadzania tej operacji w czasie wizyty na pogotowiu, jednak za długie czekanie zakończyć się może uszkodzeniem innych elementów kolana, takich jak łękotka czy chrząstki. Operacja więzadła krzyżowego jest zabiegiem lekkim, najczęściej jest robiona w znieczuleniu miejscowym.

Niezwykle ważny jest później etap rehabilitacji po operacji, właściwie wykorzystany pozwoli na uzyskanie pełniej sprawności przed nieszczęśliwym urazem. Koniecznie należy wykonywać wszystkie ćwiczenia, nawet jeżeli będzie się to wiązało z dużym bólem, bo tylko w ten sposób będzie można odzyskać starą formę.

Poszukujesz interesujących informacji? To dobrze, ta strona internetowa kołdry puchowe z pewnością Cię zaciekawi, gdyż znajdziesz na niej dużo niezwykle ciekawych danych.

A jeszcze lepszym sposobem jest właściwa profilaktyka, czyli wzmocnienie mięśni, odpowiadających za pracę kolan, a oprócz tego właściwa rozgrzewka się przed aktywnością fizyczną.
Autor