Dobór materaca zależy od upodobań, okoliczności zdrowotnych, oraz twardości obecnego materaca, to znaczy od zwyczaju.
Materace typowej twardości są w największym stopniu komfortowe.

żarówka

Autor: Thank you for visiting my page.
Źródło: http://www.flickr.com
Zestawiając odpowiednio twardość wkładu materaca, oraz gatunek i grubość pianek wykończeniowych, kręgosłup jest skierowany w prostej linii. W materacu zanadto miękkim kręgosłup zapada się za bardzo, w materacu za sztywnym strefa ugięcia materaca jest za mały. Materac lateksowy lepiej układa się do konturu obciążenia kręgosłupa trzymając go dokładnie w prostej linii, przede wszystkim w powiązaniu z poduszką modelowaną. Lateks wytwarza więcej punktów podparcia dla tej samej przestrzeni, przez co staranniej rozmieści ciężar. Materac 90×200 kieszeniowy jest odrobinę twardszy, mniej się zapada, co również znajduje swoich zwolenników. Są wyekwipowane w sprężyny kieszeniowe ze stali wysoko-plastycznej. Materace (zobacz producent materacy wrocław) kieszeniowe z lateksem, poziomem wygody zbliżają się do materaców lateksowych, przy zachowaniu lepszej wartości.
Materace z panki to świetne rozstrzygnięcie dla dzieci, młodzieży, również osób dorosłych, jednakże w wypadku tej ostatniej grupy należy brać pod uwagę materace (zobacz https://sensive.pl/materace-kielce/) piankowe zaprojektowane i produkowane wyłącznie z myślą o jednostkach dorosłych, ze względu na różne pianki używane przy wyrobie, celowo dobrane do innych ciężarów.

Materace lateksowe są jednakże bardziej wygodnymi i bardziej wytrzymałymi na działanie i rozwój roztoczy w ich wnętrzu, gdyż lateks nie sprzyja ich rozwojowi. Takie materace są antyalergiczne i łatwe w utrzymaniu higieny.