Na co warto patrzeć wybierając oświetlenie ogrodowe, żeby pozyskać interesujący klimat?

Kategorie Poznaj
Mało kto wie, że wieszanie domowego żyrandola w altance jest złym pomysłem. Taka lampa może nie ziścić naszych pragnień i przede wszystkim może tworzyć rzeczywiste zagrożenie pożarowe. Normalne lampki nocne czy świąteczne także mogą być niewystarczające. Toteż w pierwszym rzędzie należy odczytywać znaki na obudowach.

lampa ogrodowa solarna

Autor: Bekathwia
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bekathwia/755886448/
Bez względu na to, gdzie oświetlenie zewnętrzne zostało wykonane powinno mieć symbol bezpieczeństwa „B”. Znaczy to, że produkt spełnia krajowe normy a „CE” jest znakiem informującym, iż oświetlenie ogrodowe spełnia wymogi UE. Dla każdego rodzaju opraw, kloszy, itp., ważny będzie znak „IP”, który mówi o poziomie ochrony źródła światła poprzez obudowę i jest złożony z dwóch cyfr. Pierwsza mówi o ochronie przed ciałami stałymi, np: okurz, zanieczyszczenia pyliste. Zaś druga mówi o zabezpieczeniu przed płynami.

Wybierając oświetlenie zewnętrzne należy mieć na uwadze, gdzie będzie ono zamontowane. Lampa umieszczana pod zadaszeniem, np. w przydomowej altance winna mieć stopień zabezpieczenia na poziomie IP 21. Oświetlenie ogrodowe pionowe jak też słupki słupki parkingowe kęsbet bez zadaszenia winny mieć stopień ochrony na poziomie IP 44. Do podświetlenia oczka wodnego wskazane jest wybierać oświetlenie na poziomie IP 68. Kolejnym znaczącym parametrem jest klasa ochronności. Wyznacza ona typ zastosowanej w oświetleniu izolacji elektrycznej. Lampki nocne ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności a te przy oczkach wodnych winny mieć III klasę. Opłaci się ponadto wybierać oświetlenie zasilane słabszym napięciem, np: 12V czy 24V. Bez względu na dobre własności nie należy montować lamp w ryzykownych obszarach.

lampa ogrodowa

Autor: Darius Huntly
Źródło: http://www.flickr.com
Przed zamontowaniem oświetlenia w wybranym przez siebie miejscu winno się popatrzeć czy posiada ono właściwe odprowadzenie wody. Warto upewnić się, czy po ulewach zalegają tam kałuże. Mimo że obudowy lamp ogrodowych mają właściwie zabezpieczone przewody, z czasem zabezpieczenia te osłabiają się a przez to mogą stać się przyczyną uszkodzeń lub różnych niebezpiecznych zdarzeń.

Ekscytuje Cię omawiana kwestia? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury pokrewnego wpisu – on także jest godny zainteresowania.

Lampa postawiona w wodzie po deszczu może stanowić niebezpieczeństwo. Z pewnością jej żywotność będzie krótsza. Opłaca się więc dobierać specjalne obszary dla oświetlenia ogrodowego o dobrych technicznych parametrach.