Naczynia z żeliwa cieszą się w kraju coraz to większą renomą. Rośnie liczba ceniących pyszne smaki gotowanych w nich dań. Żeliwo umożliwia równomierne rozprowadzenie ciepła i długie utrzymywanie wysokiej temperatury.

le creuset

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Naczynie nie koroduje i gotowane potrawy nie przylegają do dna.

kieliszki

Autor: Winniepix
Źródło: http://www.flickr.com
Francuska firma Le Creuset specjalizuje się w produktach żeliwnych.

Ten bardzo unikalny serwis (https://www.pro-domo.com.pl/) przedstawia analogiczną tematykę, co tekst, który w tym momencie widzisz. Jeśli Cię on ciekawi, kliknij tutaj.

Naczynia pokrywane są ozdobną emalią porcelanową z zewnątrz i bardzo twardą w środku naczynia. Żeliwo gwarantuje równomierne rozprowadzanie ciepła i długie trzymanie dużej temperatury. Owe naczynia zdołają być wykorzystywane na wszystkich modelach kuchni, w piecu i zmywarce. Jakiekolwiek naczynie jest kształtowane w jednorazowej formie skonstruowanej ze sprężonego miałkiego piasku. Po pozyskaniu odlewu forma jest drobiona, a piasek wykorzystywany do produkcji nowych form.

Po oczyszczeniu i wygładzeniu form naczynia są poddawane wieloetapowemu przebiegowi emaliowania, wysychania i wypalania dzięki czemu artykuł pozyskuje wytrzymałość na korozję i estetyczny niezwykły kolor. Chociaż nakład pieniężny kupna tych naczyń nie jest malutki, to ich wieczna gwarancja wynagradza koszt.
wyposażanie

Autor: kennejima
Źródło: http://www.flickr.com
Żeliwo to budulec nadzwyczaj solidny i wytrzymały na różnego typu defekty mechaniczne. Przy należytym użyciu, czyli zachowaniu zaleceń wytwórcy, nie jesteśmy go w stanie zniszczyć nawet jeśli będziemy w tych garnkach i rondlach pichcić dzień w dzień przez całe nasze życie.

W żeliwnych garnkach jest możliwość gotować, dusić, smażyć i bez strachu zapiekać i piec w piekarniku. Po ugotowaniu, przykryty pokrywą garnek z żeliwa jeszcze przez długi okres dotrzymuje temperaturę dania.