Laminaty jako surowce powstające z połączenia dwóch tworzyw

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Laminaty to surowce powstające z zestawienia dwóch surowców o rozmaitych przymiotach mechanicznych, fizycznych i technologicznych, w jakich element wzmacniający jest rozmieszczany w formie warstw, między jakimi znajduje się wypełnienie pełniące funkcję spoiwa.
Solidność i sztywność laminatu jest bezpośrednio zależna od uformowania i kierunku zestawienia włókien konstrukcyjnych.

Uwzględniające tę właściwość konstrukcje z laminatów są na ogół o wiele lżejsze i wytrzymalsze od większości konstrukcji z tworzyw jednolitych. Poszczególne powłoki impregnowane są w żywicach termoutwardzalnych pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W efekcie otrzymuje się zespolony surowiec, jaki łączy w sobie ogromną atrakcyjność wizualną, również solidność. Powszechnym naturalnym laminatem jest drewno.

Zaintrygowały Cię dane zawarte w tym artykule? Jeżeli tak, to bezpośrednio z tego źródła możesz przenieść się do bardziej szczegółowych treści, które znajdują się w linku poniżej.

/J]

laminaty

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Standardowo występują 3 typy laminatów.

Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, to odsyłam do www, gdyż znajdziesz tam dużo fascynujących Cię tematów, które są tam opisane.

Laminaty poliestrowo-szklane powstają z użyciem żywic poliestrowych uzbrajanych matą, bądź materiałem z włókien szklanych. Drugim rodzajem są laminaty epoksydowe. Jednakże z powodu wysokiej ceny i trudności z kontrolą jakości nie są stosowane w masowej wytwórczości towarów laminatowych. Odstępstwem są konstrukcje szybowcowe, w których niezbędna jest dużo wyższa odporność dostępna do zdobycia zaledwie przy użyciu mieszanek. Ostatnim rodzajem są laminaty epoksydowo-węglowe. Przy ich produkcji użyto inne aniżeli szklane włókna konstrukcyjne, są to włókna węglowe.

Wyróżniają się bardzo wartościowym stosunkiem wagi do trwałości i nadzwyczaj dużą sztywnością, są jednakże względnie mało odporne na uderzenia i dynamiczne obciążenia.