Lekarstwa prosto z natury – pestki gorzkiej moreli oraz sok z rokitnika

Kategorie Bez kategorii
Wielu z nas nie niechętnie zjada owoce w całości. Dużo osób obiera wszystkie owoce ze skóry, jeszcze inni pozbywają się jadalnych i nawet najdrobniejszych pestek. Tymczasem to właśnie te części owoców zawierają niekiedy najwięcej substancji wartościowych dla ludzkiego organizmu. Doskonałym tego przykładem są pestki moreli gorzkiej! Te niepozorne i właściwie mało znane pestki, mogą być skuteczne czy choćby nawet skuteczniejsze po prostu od metod klasycznych walki z rakiem! Dobroczynne działanie tych pestek wynika z dużej zawartości witaminy B17.

sok

Autor: Elisabeth Syu
Źródło: http://www.flickr.com
Pestki moreli gorzkiej pochodzą z dzikich odmian morelowych drzew. Swym wyglądem przypominają migdały, a w smaku – pestki jabłek. Owe pestki dostarczają naszemu organizmowi wiele minerałów, w tym szczególnie sporo magnezu.

Ciekawi Cię skąd pozyskujemy wiadomości na zawarty w naszym artykule temat? Zapraszamy więc do kolejnej strony – tam czeka na Ciebie dodatkowe źródło (www.wetjaneczek.pl/).

Poza tym są źródłem kwasu salicylowe (o działaniu bakteriobójczym) i kwasu pangamowego (witaminy B12). Owe pestki to nie tylko amigdalina, ale także witaminy A oraz E! Dobrze wiedzieć, że dobroczynne działanie wykazują tylko pestki moreli gorzkiej – odmiana słodka nie takiego działania (). Takie pestki powinny pochodzić z upraw ekologicznych, w innym przypadku bardziej sobie zaszkodzimy niż pomożemy. Nie powinny być gotowane ani parzone, ponieważ podczas takiego procesu tracą swoje cenne właściwości. Pestki należy przechowywać w odpowiednich warunkach – w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w opakowaniach zabezpieczających przed utlenieniem i wilgocią.

Kolejnym niezwykle cennym dla człowieka darem natury jest rokitnik. Owoce rokitnika zawierają sporą ilość B-karotenu i flawonoidów (kwercetyna i rutyna), które wykazują właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Substancje czynne zawarte w soku z owoców rokitnika opóźniają procesy starzenia, wzmacniają wzrok, pomagają w zapobieganiu powstawania zatorów naczyń krwionośnych oraz zawałom serca, wspomagają regenerację skóry, pomagają w leczeniu chorób przewodu pokarmowego i zwiększają odporność organizmu. Sok z rokitnika zawiera dużo witaminy C – rokitnik obok dzikiej róży ma jej najwięcej ze wszystkich wszystkich owoców! Z tego powodu regularne picie soku z rokitnika jest szczególnie polecane w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy znacznie bardziej narażeni na choroby. A jeśli dopadnie nas już jakiś wirus, sok z rokitnika pomoże w leczeniu zapalenia gardła, migdałów, nosa i zatok nosowych. Zalecana dawka to 10-30 ml dziennie (url). Sok z rokitnika można pić rozcieńczony wodą lub innym sokiem owocowym ( w proporcji ¼ soku z rokitnika i reszta innego płynu). Warto wiedzieć również, że sok z rokitnika wzmacnia tkanki oraz zapobiega anemii, korzystnie wpływa na procesy przyswajania witamin i pozostałych cennych składników odżywczych, dlatego szczególnie zalecane jest picie takiego soku podczas posiłków.