W jaki sposób przygotować domek na przybycie nowego domownika?

Kategorie Bez kategorii
Przybycie nowego członka rodziny wymaga przygotowania domku w sposób nadzwyczajny, tak ażeby zagwarantować dziecku harmonijny rozwój. Nie oznacza to jednak nieodzowności dokonywania rewolucyjnych zmian, wymagających dużych nakładów finansowych i dezorganizacji życia innych członków rodziny.

dziecko z zabawką

Autor: Raoul Snyman
Źródło: http://www.flickr.com

Optymalna sytuacja jest taka, gdy bobas ma odrębny pokój ze swym mikro środowiskiem – łóżeczko () z dostępem co najmniej z dwóch stron a także kącik do pielęgnowania – szafkę lub stolik z miękkim materacem do przewijania. Na półkach w zasięgu ręki matki należy ułożyć przedmioty koniecznie do pielęgnowania jak też pieluszki, natomiast w szafkach ubranka oraz bieliznę pościel. Nieodzowny jest również kosz na odpady jak też zużyte pieluszki jednorazowe.

Najczęściej niemowlak przebywa jednak w sypialni rodziców. Wtedy należy tam urządzić kącik bobasa, aby matka oszczędzała maksymalnie siły jak też nie miała potrzeby wędrować po mieszkaniu w poszukiwaniu nieodzownych przedmioty.

Pokój bobaska lub alkowa z kącikiem noworodkowym muszą być jasne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Jeżeli to wykonalne, z pomieszczeń tych musimy wyeliminować zbyteczne kobierce, grube zasłony, wszelkie bibeloty oraz kwiaty doniczkowe. W mieszkaniu trzeba podtrzymywać taką temperaturę, by lekko przyodzianemu maluchowi nie było ani za zimno, ani za gorąco. Temperatura optymalna dla niemowlęcia to mniej więcej 20-21 stopni, przy czym wahania jej nie mogą przewyższać 1-2 stopni.

Temperatura może być zwiększana na okres kąpieli. Nie można układać malucha blisko grzejnika. W czasie słonecznych dni powinno się zasłaniać okno, ochraniając niemowlaczka przed silnym słońcem a także regularnie wietrzyć wnętrze. We wnętrzu, w którym przebywa dziecko, nie są też wskazane klimatyzatory, bowiem wydmuchiwany przez te urządzenia strumyk zimnego powietrza powoduje miejscowe wahania temperatury.

szczęśliwe śpiące dziecko

Autor: Janpol
Źródło: Janpol

Ważka jest również regularność wszelkich bodźców, którymi poddawany jest niemowlak. Określony rytm dobowy (relaks, zabawa, kąpiel) ułatwia mu adaptację do nowo powstałych warunków jak też sprzyja prawidłowemu dojrzewaniu układu nerwowego. Z otoczenia dziecka musimy obowiązkowo wyeliminować dym tytoniowy jak też chemikalia. Łóżeczka dziecięce jak też dalsze koniecznie akcesoria dla naszego bobasa posiada w ofercie sklep dla dzieci zabawkowy sklep dla dzieci zabawek czas online.