Znaczenie zabaw i gier we właściwym rozwijaniu się dzieci, jakie gry najlepiej się będą nadawać do tego celu

Kategorie Ciekawostki,Nasze dziecko
Od wieków ludzie poszukują okazji na zabawę i rozrywkę, a zwłaszcza do tego chętne będą dzieci – przecież to one chcą wykorzystać w zasadzie każdą z okazji, aby doskonale się bawić. Naukowe badania coraz bardziej wykazują, że pierwszych parę lat życia ogrywa najważniejszą rolę jeżeli chodzi o późniejszy rozwój młodego człowieka.

link do strony

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiednie pobudzanie procesów myślowych powoduje, że taki człowiek będzie znacznie lepiej radził sobie w późniejszym okresie życia. Z tego też powodu rolą odpowiedzialnych i świadomych rodziców musi być takie sterowanie wychowaniem małego dziecka, żeby dać mu jak najwięcej możliwości do poznawania świata i poprawy swoich zdolności. Ale że dla maluchów sama nauka nie jest porywająca i niestety większość z nich przez długi czas nie będzie widzieć specjalnej potrzeby

dziecko

Autor: David D
Źródło: http://www.flickr.com

pozyskiwania w ten sposób umiejętności, to znacznie lepszym podejściem będzie nauka przez zabawę.

Analogicznie tak samo jest przyrodzie dookoła – młode zwierzęta najczęściej nabywają umiejętności baraszkując z rodzeństwem, co później bardzo dobrze procentuje jak już dorosną.

Chcesz sprawdzić, co inny redaktor wspomina o opisywanym w naszym wpisie zagadnieniu? Ten wpis ze strony wyjaśni Twoje zagwozdki.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na naukę w formie zabawy są różnego rodzaju gry. Rola ich jest całkiem spora w rozwijaniu się małych ludzi, na pewno dużo większa niż większości rodziców może się wydawać. Po pierwsze gierki angażują dużo zmysłów i stymulują, a także poprawiają pamięć i koncentrację.

Zręcznościowe gry zmuszają dzieci do zwiększenia szybkości reakcji i spostrzegania, czyli bardzo dobrze będą wpływać na układ ruchu. Za to gry logiczne poprawiają pamięć, uczą spostrzegawczości i kojarzenia, a także dają dzieciom dużo praktycznych doświadczeń, jak wybory ich mogą wpływać na to, co się później dzieje. Spośród wielu rodzajów zabaw i gier coraz większą popularnością cieszą się gry naukowe dla dzieci (edulon – sklep z grami edukacyjnymi dla dzieci). W nich autorzy starają się poprzez zabawę przekazać dzieciom istotne dla nich informacje ze świata techniki i nauki – i przeważnie bardzo dobrze im się to udaje.

O sprawach dotyczących rozmaitych kwestii dowiedzieć się możemy z sieci. Wtedy wystarczy zobaczyć tekst o przedstawianym zagadnieniu oraz przedstawić szczegóły (http://varsovia.edu.pl/).

Jeżeli dziecko uczyłoby się o prądzie na nudnej lekcji, to niedużo z tego będzie pamiętać, lecz zbudowanie jakiegoś układu na pewno pozostawi sporo wiadomości na ten temat.