Polski dla gości zza granicy

Kategorie Ciekawostki
nowoczesna szkoła

Jakiś czas temu opublikowano badania językowe, z których wynika, że polski jest jednym z najtrudniejszym do nauczenia się języków na współczesnym globie. To nie dziwota. Możliwe, że Polakom to wszystko wydaje się dziwne, jednak by uzyskać miarodajną opinię, trzeba spytać gościa zza granicy. Przemyślmy to głębiej – który język ma tak zawiłą odmianę? W jakim języku znajduje się tyle niuansów ortograficznych? Tak samo trudny jest jedynie język Chińczyków. Co kuriozalne, rezultaty egzaminów maturalnych i analizy naukowców wskazują, że czasem nawet Polacy nie potrafią prawidłowo posługiwać się ojczystą mową.

Przybyłeś teraz do Polski i pragniesz ulepszyć swój język polski? Do Google przeklej frazę „polski dla obcokrajowców Warszawa”. O ile osiedliłeś się w innym mieście niż Warszawa, w słowach zmień lokalizację. Możesz również spróbować wpisać frazę po angielsku, na przykład „polski dla obcokrajowców miejscowość”.

Jeśli nie zamierzasz wydawać kasy na kursy języka, możesz spytać o wsparcie kogoś znajomego. Poszperaj także w cyberprzestrzeni, spotkasz tam mnóstwo bezpłatnych kursów polskiego. Wiedz, że najefektywniej języka Polaków nauczą cię 2 rzeczy. Po pierwsze, poświęć trochę czasu na lekturę najsłynniejszych polskich dzieł literackich, takich jak na przykład Lalka. Po drugie, mów wiele po polsku – najlepiej konwersować ze znajomymi, którzy mogą cię od razu skorygować i powiedzieć, jak prawidłowo trzeba się wyrażać.

Dostępne dla wszystkich kursy polskiego warszawa (strona) są czasem też organizowane przez uczelnie, o ile jesteś w naszym krajów w ramach Erasmusa. Jeżeli masz farta, możesz napotkać anonse o darmowych lekcjach języka, prowadzonych przez wolontariuszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *