Z jakich powodów kawa jest obecnie tak bardzo popularnym napojem na całym świecie, jakie są jej podstawowe rodzaje.

Kategorie Zdrowa dieta
Kawa nie bez przyczyny jest uważana za jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Jest smaczna, zdrowa i kochana przez setki milionów ludzi z większości krajów. Wiele osób nie może sobie wyobrazić dnia bez filiżanki aromatycznego napoju z rana, daje im to siłę i energię do dalszego działania.

Kawa ma dzięki zawartości kofeiny pobudzające właściwości, lecz zawiera też dużo innych związków, mających korzystny wpływ na zdrowie. Ma w sobie dużą zawartość polifenoli, jakie są doskonałymi antyutleniaczami i ograniczają starzenie się organizmu. Oprócz tego kawa chroni przed licznymi chorobami, na przykład zawałami, udarami i miażdzycą. Dodatkowo regularnie pita chroni przed nowotworami przewodu pokarmowego i wątroby, a nawet przed próchnicą zębów.

kawa arabica
Kawa przyrządzana być może wieloma różnymi sposobami, tak naprawdę każdy kraj ma swoje własne tradycje wiążące się z jej piciem. smakosze cenią sobie najbardziej aromat ziaren zmielonych chwilę przed zaparzeniem, z tego też powodu wśród nich dużą popularnością się cieszy kawa świeżo palona. Smak napoju w dużym stopniu uzależniony jest od gatunku ziaren i metod ich palenia, w naszym kraju niezwykle popularna jest przede wszystkim kawa arabica oraz znacznie mocniejsza robusta. W każdym sklepie także można kupić kawę ziarnistą, zapakowaną w szczelne opakowania, a także zmieloną.

Ten ostatni rodzaj cieszy się bardzo dużą popularnością, bowiem wystarczy jedynie wsypać proszek do kubka i zalać wodą, wielu osobom coś takiego całkowicie wystarcza.