Światło podkręca wygląd każdego pokoju. Wybór lamp i ich rozmieszczenie jest istotniejsze niż może się wydawać. Najnowsze rozwiązania pozwalają na coraz więcej, więc opłaty za energię nie powinny rosnąć. Każde pomieszczenie całego domu powinno być inaczej oświetlone. Właściwie rozłożone lampy pozwalają manipulować wielkością pokojów, przy okazji powiększając powierzchnię albo obniżając kamieniczne wnętrze.

Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni

Jakość oświetlenia jest bardzo ważna. Kącik pracy powinien być bardzo dopracowane pod tym względem, nie należy tu wydziwiać, bo zdecydowanie nie chodzi o iluminacje świetlne. Oświetlenie do pracy bez dwóch zdań różni się od romantycznego, pasującego idealnie do salonu.

Mniejsze rachunki za światło

Zwykłe żarówki już właściwie nie mają racji bytu. Oprócz tego, że UE wydała swoje wzorce, to świetlówki energooszczędne mają największy sens. Więcej kosztują, ale przycinają o ponad połową opłaty za energię roczne. Oświetlenie ledowe jest teraz coraz popularniejsze i uchodzi za jeszcze bardziej wydajne. Niestety kupno diody LED uszkadza płynność finansową w danej chwili, stąd też niewiele osób wybiera takie oświetlenie wewnętrzne.

W kuchniach, a także łazienkach coraz częściej montowane są lampy halogenowe. Dają jasne i nieco ciężkie światło (odwiedź serwis) punktowe, stąd też nie sprawdzają się w sypialniach. Ich cena mocno spadła, więc nie są już luksusowym produktem adresowanym dla niektórych.

Kuchenka gazowa

Lampy nie tylko sufitowe

Najłatwiejszym sposobem oświetlenia zwykle są lampy sufitowe. To typowe rozwiązanie dla dużych salonów i sypialni. Nieprzezroczyste żyrandole (hiperłącze) znacznie zmniejszają pomieszczenie, stąd też świetnie komponują się z kamienicami. By dodać przestrzeni chociażby w salonie, dobrze dobrać takie klosze na sufit. Instalacja kinkietów na krótszych ścianach pokoju zmienia proporcje.

Ważnym domowym meblem są też lampy stojące. Typowe i ciężkie lub delikatne i zdobione – muszą być dopasowane do stylu pokoju. To one dają przyjemne światło, wykorzystywane na wieczornych posiadówach z przyjaciółmi lub po prostu w czasie telewizyjnych maratonów.