Z jakiego powodu wymiana filtrów i oleju ma tak ogromne znaczenie dla żywotności silnika.

Kategorie Transport i przemysłowe aktualności
Użytkowanie samochodu wiąże się z koniecznością wykonywania rozmaitych czynności serwisowych. Każdy pojazd będzie miał określoną przez producenta częstotliwość wymiany pewnych części i należy tego jak najbardziej przestrzegać. Przy niektórych elementach zbyt długie czekanie zakończyć się może poważniejszą awarią i koniecznością wydania pokaźnych kwot na naprawę.

Z tego też powodu nie warto robić tu zbytnich oszczędności, szczególnie że przeważnie wymiana jakiejś rzeczy to koszt niecałych stu złotych. Tak będzie w przypadku oleju silnikowego, wycieraczek albo filtrów – ich zmiana nie kosztuje jakiś ogromnych kwot, a zaniedbania mogą być niezwykle kosztowne – czytaj więcej o IOW Trade. Naprawienie jednostki napędowe po uszkodzeniu wtrysków czy zatarciu to naprawdę poważny wydatek, na tyle duży że często może się to po prostu nie opłacać. Z tego też powodu po kupnie auta warto się dowiedzieć, jak wygląda kwestia niezbędnych do przeprowadzenia czynności serwisowych. I bezwzględnie pilnować tych zaleceń, zwłaszcza w przypadku elementów mających wpływ na żywotność silnika.

filtr

Autor: Sunny
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z najważniejszych elementów, jakie należy cyklicznie wymieniać, są filtry paliwa, szczególnie w nowoczesnych silnikach diesla ma to ogromne znaczenie. Filtry te są odpowiedzialne za oczyszczanie paliwa z rozmaitych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić niezwykle precyzyjny układ wtryskowy – dowiedz się więcej. W zależności od rodzaju pojazdu wymiana filtra powinna być przeprowadzona co dwadzieścia-trzydzieści tysięcy kilometrów, lecz w przypadku rzadszej jazdy jest zalecane, aby robić to co roku.

Filtry paliwa powinno się zmieniać przed zimą, bo właśnie wtedy osadza się w nich najwięcej parafiny, wody i innych zanieczyszczeń. Duże znaczenie dla żywotności silnika mają też filtry powietrza. One także wymagają systematycznej wymiany, tu należy jednak się trzymać zasady, że co roku montuje się nowy. Jest to istotne szczególnie w dużych miejscowościach, gdzie niestety powietrze samo w sobie jest dużo bardziej zanieczyszczone, więc niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika z tego powodu będzie znacznie większe.