Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Przy remoncie łazienki dobrze jest pomyśleć o kilku istotnych sprawach, które w przyszłości ułatwią nam korzystanie z tego pomieszczenia. Dzięki nim oprócz praktyczności zapewnimy sobie też odpowiednie doznania estetyczne. Istotne jest kilka aspektów zapewniających komfort podczas użytkowania łazienki: przestrzenność pomieszczenia, właściwie dobrane kolory, funkcjonalne wyposażenie, dobór oświetlenia.

łazienki, łązienka, armatura sanitarna

Autor: William Warby
Źródło: http://www.flickr.com
Kolory pomieszczeń to jeden z istotniejszych elementów dekoracji mieszkania. Reguły rządzące przy dobieraniu barw ścian mają również odniesienie w przypadku łazienki. Dobierając kolor, należy znać cechy danego koloru.Odcień zielony silnie oddziałuje na psychofizykę powodują odprężenie. Czerwień zdecydowanie wzmaga apetyt i podwyższa ciśnienie krwi. Niebieski kolor z kolei zalecany jest głównie osobom zestresowanym, wyciszając ich organizmy. Żółta barwa generuje u ludzi pobudzenie do działania oraz wyzwala energię. Fiolet pozwala przezwyciężyć lęki, a brąz daje poczucie bezpieczeństwa. .
Pamiętajmy więc zanim wybierzemy odpowiedni kolor, warto poznać jego właściwości. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, należy dobrać odpowiedni kolor ścian w naszej łazience. Pamiętajmy, że nastrój jaki jest w łazience udzieli się wszystkim ludziom z niej korzystającym. Odpowiednie barwy powinny mieć również poszczególne elementy wyposażenia łazienki, tj. brodziki do łazienki, umywalka, czy też panel prysznicowy.

Przestrzeń – w tym przypadku nie mamy dużego pola manewru, chyba że łazienka nie została jeszcze zbudowana lub mamy w planach jej rozbudowę. Gdy już łazienka jest wybudowana należy w odpowiedni sposób dobrać meble łazienkowe i rozplanować ich dokładne umiejscowienie. Przede wszystkim musimy postawić sobie pytanie: co ma znaleźć się łazience: pralka?, kabina prysznicowa czy wanna?, a jeśli wanna to lepiej wanna narożna czy wanna prostokątna? Następnie możemy zacząć meblować łazienkę. Akcesoria łazienkowe niekoniecznie mają być plastikowe lub stalowe. Często stosuje się rożne inne materiały jak np. marmur czy szkło, który dużo efektywniej się prezentują, choć to oczywiście subiektywne odczucie.

brodzikFunkcjonalna łazienka to podstawa. Korzystanie z niej powinno być proste, łatwe i przyjemne. Po powrocie po wyczerpującym dniu do domu pragniemy się odświeżyć. Tutaj doskonale sprawdza się prysznic, chociaż niektórzy wybiorą zapewne wannę, jako dużo bardziej relaksującą, ale też zabierającą więcej miejsca w pomieszczeniu. Należy też pod lupę wziąć kwestię oszczędności wody. Funkcjonalna i wygodna w użyciu powinna być też umywalka. Solidność wykonania oraz odpowiednio dobrana jej wysokość zapewnią właściwy komfort użytkowania. Najlepsi producenci często udzielają dożywotniej gwarancji na metalowe części baterii umywalkowych. Warto przed zakupem przeglądnąć oceny w internecie, aby znaleźć ofertę, która sprosta naszym oczekiwaniom. Tak jak w kuchni potrzebny jest często okap tak i w łazience odpowiednia wentylacja (kontynuuj) będzie niezbędna. Zatroszczmy się o to.

lamp (<a href=jeszcze więcej) ścienna lub sufitowa Hansgrohe Axor 41566000″ height=”110″ width=”170″ style=”float: left; padding-right:10px; padding-bottom:10px />

Lampy łazienkowe, podobnie jak kolory ścian, stanowi o nastroju pomieszczenia. Warto zadbać o należyte oświetlenie łazienki, tak aby możliwe było np. odpowiednie przyciemnienie światła czy większedoświetlenie pomieszczenia. Gdy jest z tym problem należy poradzić się fachowca z zakresu oświetlenia. Pamiętajmy również, że w łazience występują lustra łazienkowe, stąd właściwe oświetlenie jest tak kluczowe. Lampy w łazience są często używane, stąd oprócz cech estetycznych należy również pamiętać o oszczędzaniu energii. Częstym rozwiązaniem stosowanym w łazienkach jest oświetlenie punktowe, co ładnie się prezentuje i można zastosować odpowiednie żarówki energooszczędne.

Każda z powyższych spraw jest ważna, dlatego warto je poważniej przemyśleć. Odpowiedni wybór sprawi, że nasza łazienka będzie unikalna i wygodna w użyciu. Odpowiednia przestrzeń, barwy ścian, lampy oraz meble łazienkowe to kluczowe elementy mające wpływ na wygląd naszej łazienki, ale również wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Warto poświęcić temu dużo uwagi, ponieważ nic tak nie poprawia samopoczucia jak profesjonalnie urządzone i pięknie wyglądające mieszkanie.

Jeżeli jeszcze nie wiesz czy zainwestować w łazienki – zajrzyj do sklepu