W sprzedaży dostępnych jest dużo przeróżnych modeli fototapet. Jednakże nie tylko wzorem powinno się kierować kupując ją.
Fototapety ścienne występują w czterech podstawowych rodzajach.

Są to fototapety papierowe, foliowe, laminowane, oraz winylowe. Fototapeta z papieru jest mało wytrzymała na wilgoć, lub ścieranie, więc powinno się ją stosować w punktach suchych, także tych gdzie nie będzie narażona na dotyk i ścieranie. Jej plusem jest koszt, w porównaniu do innych fototapet jest względnie niedroga.
pieniądze

Autor: Wolfgang Lonien
Źródło: http://www.flickr.com

Fototapeta winylowa jest bardzo wytrzymała, najczęściej wyposażona w grunt fizelinowy. Dzięki temu jest trwała i wytrzymała na wilgoć, tłuszcz, oraz ścieranie, wolno ją myć. Jej struktura umożliwia cyrkulację powietrza, dzięki temu ściana pod nią oddycha. Budulec użyty do jej produkcji sprawia, że są to perfekcyjne fototapety do łazienki i kuchni. Fototapeta laminowana na podłożu lateksowym jest bardzo odporna na każdego rodzaju szorowanie, można ją myć wielokrotnie, nawet specyfikami syntetycznymi. Wodoszczelna perfekcyjna do toalety i kuchni, aczkolwiek z sukcesem można używać ją również w różnych pokojach. Jej walorem jest to, że wspaniale kryje mankamenty i niedoskonałości ścian. Fototapeta foliowa jest samoprzylepna, druk umiejscowiony jest na tkaninie poliestrowej. Ów rodzaj fototapety przykleja się na równych obszarach.

Rzadko używa się ją na ścianach, częściej na sprzętach, albo drzwiach.
Niebanalną alternatywą jest fototapeta 3D. Jest to niezaprzeczalnie niebanalna, nadzwyczajna i nadzwyczaj ciekawa dekoracja każdego pomieszczenia.