Na co zwrócić uwagę wybierając drewno do kominka? Co będzie najbardziej istotne w tej kwestii?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Drewno do kominków jako opał powinno mieć określone cechy. Co ważne powinno być gęste, twarde i suche. Do palenia w kominku najbardziej odpowiednie są na pewno kawałki drewna długie dwadzieścia-trzydzieści centymetrów, dobrze jest je przeciąć na pół albo nawet drobniej. Wybierając drewno do palenia w kominku, powinniśmy brać pod uwagę kilka istotnych parametrów. Zwracajmy w związku z tym uwagę na jego gęstość, na stopień twardości jak i łupliwość, a także zawartość kory i stopień suchości.

kominek

Autor: kazy79
Źródło: http://www.flickr.com/photos/kazy79/407479661/
To takie czynniki w głównej mierze decydują o tym jak duży jest płomień, o ilości uzyskanego ciepła czy ilości dymu, który jest nieodzowną częścią spalania. Im bardziej suche drewno do kominka, tym jest bardziej twarde, więc może oddawać więcej ciepła, ponieważ jest bardziej kaloryczne. Suchsze drewno (szczegóły pod linkiem – sprawdź informacje) pali się mniejszym płomieniem aniżeli bardziej wilgotne, lecz za to spalanie suchego trwa dłużej – tu kupisz drewno kominkowe. Przez co, pomimo że więcej kosztuje, to jest bardziej opłacalne na dłuższą metę. (tanio podłoga dębowa wrocław-> www.glazurex.com.pl/) nie może mieć nazbyt dużo kory, bo znacznie to obniża jego wartość opałową. Twarde drewno jednakże trudno porąbać na mniejsze fragmenty.

By rozłupać pień na małe kawałki trzeba używać ostrej siekiery z ostrzem w kształcie klina. Ponadto mniej siły włożymy w porąbanie, jeśli użyjemy siekiery lżejszej z dłuższym trzonkiem, aniżeli ciężkiej z krótkim trzonkiem. Kaloryczność drewna na opał, czyli jego wydajność zależy od gęstości po wysuszeniu. Paleniu dosyć twardego materiału towarzyszy niewielki płomień, ale za to oddaje on całkiem sporą ilość ciepła. Dzięki temu pali się wolniej, więc wymaga bardziej rzadkiego dokładania. W rezultacie, choć droższe, może okazać się bardziej ekonomiczne, na pewno zajmie mniejszą ilość miejsca, aniżeli w przypadku drewna miękkiego.

Spory procentowy udział kory zmniejsza wartość opałową drewna do kominków. Nabywając w związku z tym drewno o sporej zawartości kory, powinniśmy zamówić nieraz aż trzykrotnie większą jego ilość, aniżeli tego, co posiada jej mniej (warto zobaczyć). Wartość opałowa drewna mokrego jest niezbyt duża, większa część energii cieplnej zużywana jest do odparowania wilgoci. Niezbyt dobrze wysuszone drewno do kominka będzie się dymiło, więc trudniej je będzie rozpalać. W jakim miejscu powinno się nabywać takie drewno? Tylko w specjalistycznych sklepach, jest ich dużo na terenie naszego kraju, przykładem jest drewno do kominka Piaseczno.