Z jakiego powodu co poniektóre testy IQ są mniej rzetelne od pozostałych?

Kategorie Bez kategorii
Inteligencja to jedna z tych cech, którą ocenia się najbardziej. To umiejętność dawania sobie rady z różnego rodzaju zadaniami, zdolność łączenia faktów czy logicznego rozumowania.

spa

Autor: Porto Bay Hotels & Resorts
Źródło: http://www.flickr.com
To oczywiście także wszelkie tego typu zdolności, które przydają się każdej osobie w dowolnej okoliczności. Funkcjonuje pewien sposób na zwiększenie poziomu swojej inteligencji a jej wyznacznikiem nie jest ani wiek, ani wykształcenie, ani również wykonywany przez jakąś osobę zawód. Żeby mieć pewność, jaki konkretna osoba ma poziom inteligencji, należy wykonać specjalny test IQ, który oparty jest na założeniach psychometrii. W internecie możemy znaleźć bardzo dużo różnych testów mających na celu sprawdzenie poziomu inteligencji. Wykluczając te testy, które są ewidentnie oszustwem oraz próbą wyłudzenia od nas jakichkolwiek pieniędzy, do czynienia mamy w nich ze stosunkowo prostymi narzędziami, które są przygotowane na bazie dawnych testów czy też przy pomocy psychologów.
głowa

Takie testy mogłyby nam dać bez problemu ogólne pojęcie o tym, jak prezentuje się nasz poziom IQ, przy czym nie jest to rezultat całkowicie pewny. Pragnąc w profesjonalny sposób zbadać nasz poziom inteligencji i dowiedzieć się więcej, trzeba jednak skorzystać z pomocy profesjonalnej instytucji, która prowadzi testy IQ na bardzo eksperckim szczeblu. Do najbardziej znanych oraz popularnych zalicza się oczywiście Mensa. Jest to organizacja gromadząca osoby o największym poziomie inteligencji na całym świecie. Może do niej należeć ok. dwa procent populacji ludzkiej. Z tego też powodu testy IQ stworzone przez nią są najbardziej wiarygodne.

Można by się tam zgłosić poprzez jeden z polskich oddziałów. Poza tym można przeprowadzić test na IQ kompetentnie w centrach doradztwa zawodowego czy też w różnorodnych poradniach psychologiczno-pedagogicznych.