Co to jest dieta pozbawiona glutenu, dla kogo jest przeznaczona?

Kategorie Zdrowa dieta
Dieta bez glutenu nie jest łatwa w stosowaniu. Konieczne jest wyrzucić z jadłospisu nie tylko powszechne artykuły zawierające gluten, ale też ograniczyć te, w których gluten jest ukryty. Jakiego rodzaju produkty są dopuszczalne, a jakie niedopuszczalne w diecie bez glutenu? W jakiego rodzaju produktach może być ukryty gluten?

Pieczywo

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Dieta bezglutenowa to dieta (zobacz przejdź do strony www.rehafit.org – kliknij), której podstawową i tak naprawdę jedyną zasadą jest wykluczenie z jadłospisu glutenu – wyjątkowego rodzaju białka. Źródłem glutenu są pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz i jęczmień. Zaliczamy tu również owies, ze względu na znaczne ryzyko zanieczyszczenia jego zbiorów zbożami glutenowymi. Dieta bezglutenowa jestdedykowana tak naprawdę dla cierpiących na alergię na gluten lub celiakią. Trzeba wspomnieć, że są to dwa zupełnie inne schorzenia które mieszczą się w terminie nietolerancji związanych z pokarmem i nie można ich ze sobą pomylić. Celiakia nie należy, tak jak alergia na gluten, do alergii związanych z pokarmem – to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Co prawda w obu momentach główną metodą powrotu do zdrowia jest eliminacja glutenu, ale po stwierdzeniu celiakii, dieta eliminacyjna musi być stosowana do końca życia, z kolei alergia pokarmowa może w pewnych momentach zmniejszyć swoje nasilenie, a nawet ustąpić zupełnie.

Na czym opiera się dieta (zobacz fit catering łódź) bezglutenowa i jakiego rodzaju produkty bezglutenowe możemy jeść bezpiecznie? W diecie bez glutenu bezpieczne są produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, prosa, amarantusa, komosy ryżowej, gdyż tego rodzaju rośliny naturalnie nie zawierają glutenu – Bez przeszkód dozwolone jest spożywanie również odpowiednio przetworzone zboża glutenowe. W jadłospisie mogą znajdować się także kasza jaglana, orzechy, soczewica, ciecierzyca czy sezam.

dietetyczne śniadanie

Autor: with wind
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak tutaj istotna uwaga – mąka kukurydziana, ryżowa, gryczana dopuszczone w sprzedaży mogą być zanieczyszczone glutenem, na skutek np. zmielenia w tym samym młynie lub przetwarzaniu w tym samym zakładzie zbóż bezglutenowych i glutenowych. Dlatego najdogodniej kupować artykuły z licencjonowanym znakiem przekreślonego kłosa, gdyż nad tymi artykułami kontrolę posiadają organizacje chorujących na celiakię. Dzięki temu możemy być pewni, iż tego rodzaju produkty będą w 100% właściwe.