Czapka dla niemowlaka – czym chronić małą główkę?

Kategorie Ciekawostki,Nasze dziecko
Czapka, kapelusik lub chusta – to rodzaje nakryć głowy, jakie są dostępne dla niemowląt. Czym kierować się przy doborze nakrycia głowy dla małego dziecka?
Noworodek ma jeszcze nie do końca rozwinięty system termoregulacji, a zatem przez głowę traci dużo ciepła.

Aby uniknąć wyziębienia należy więc dobrze chronić główkę. Jeszcze do niedawna pokutował zwyczaj, że nawet w domu należy zakładać dziecku czapkę. Dziś wiemy, iż nie zawsze jest to potrzebne, a nawet może okazać się szkodliwe, ponieważ maluch leżący w czapce w ciepłym pomieszczeniu może się przegrzać. Czapeczka w domu przyda się jednak, jeżeli kąpiemy maluszka w nagrzanej łazience, a później następnie przenosimy je do zimnego pokoju. Należy w takiej sytuacji założyć czapeczkę po kąpieli na około pół godziny. W tym wypadku polecane są czapki z cienkiej i lekkiej bawełny, która przepuszcza powietrze, jest delikatna i bezpieczna dla wrażliwej skóry maluszka. Czapka powinna dobrze przylegać, ale nie może uciskać główki. Jeżeli posiada ściągać to powinien on być delikatny. Czapeczka powinna ochraniać czoło oraz uszy. By się nie przesuwała może być wiązana na troczki.
czapka zimowa dla niemowlaka

Autor: kevin colvin
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas spaceru noworodek musi mieć okrytą główkę. Im zimniej, tym czapka powinna być cieplejsza, aby szczelnie okrywała uszy. W ciepłe wiosenne i jesienne dni noworodkowi zakładamy cienką czapkę z bawełny. Kapelusik czy chusta przeznaczone są dla niemowląt, które już siedzą.

Interesująca wiadomość? Jeśli tak uważasz, ponadto wejdź na ten link – odnajdziesz o wiele więcej w ofercie (www.varsovia.edu.pl/prywatna-szkola-podstawowa/), która odnosi się rozpatrywanej tutaj tematyki.

W chłodne dni niezbędna jest czapka.

Czapka zimowa dla niemowlaka powinna mieć dodatkowe osłonki na uszy i wiązanie pod bródką, by nie dobrze przylegała i nie przusuwała się, gwarantując ochronę przed zimnem oraz wiatrem. Polecane są czapeczki z tkaniny bawełnianej i z polaru.