Jakiego rodzaju drewno może palić się nawet, jeżeli jest mokre, a które jest niepalne?

Kategorie Poznaj
Różnego typu gatunki drewna albo surowców drewnopochodnych używane są nie tylko w meblarstwie, ale i w budownictwie czy też energetyce. Mają one odmienne cechy i to zależnie od nich posiadają dużo różnych zastosowań.
Dla przykładu drewno z takiego typu drzewa jak brzoza ma dobre właściwości mechaniczne oraz jest proste w obrabianiu na tokarce.

sauna

Autor: Hotel Arthur
Źródło: http://www.flickr.com
Drzewo to pali się nawet w tym czasie, gdy jest mokre. Wykorzystuje się je w przemyśle papierniczym czy też w meblarstwie. Jest ono ciężkie i średnio twarde. Buk zwyczajny z kolei jest niezwykle twardy i spoisty. Jest zazwyczaj stosowany w technice czy też w meblarstwie. Doskonale nadaje się na parkiety, do produkcji sklejek czy na płyty wiórowe. Wytwarza się z niego części maszyn czy też beczki albo ocet drzewny. drzewo dębowe jest stosunkowo ciężkie oraz twarde. Posiada szerokie zastosowanie w stolarce budowlanej czy też w przemyśle meblowym. Przez wzgląd na swoją dużą odporność na ścieranie, jest bardzo często wykorzystywane do produkcji klepek podłogowych. Przedmioty wyprodukowane z dębu z biegiem czasu ciemnieją. Niestety w zimniejszych temperaturach tego typu drzewo posiada skłonności do pękania.
budowa - portret

Autor: Comrade King
Źródło: http://www.flickr.com
Drewno pochodzące z drzewa jesionu jest z kolei ciężkie i elastyczne. Stosuje się je w stolarstwie oraz w meblarstwie. Ciemny jesion jest bardziej odporny oraz twardszy niż dąb. Jesion występuje w aż 16 odcieniach. Im jest to drewno ciemniejsze, tym bardziej jest twarde. Drewno sosnowe jest niezwykle miękkie oraz proste w obróbce. Posiada ono dobrą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jest często stosowane w stolarstwie czy do produkcji sklejki lub papieru. Tego typu drzewo jest odpowiednie na okleiny montowane wewnątrz czy do stolarki drzwiowej.

Z takiego drewna wytwarza się także meble czy podłogi. Bardzo ciekawym gatunkiem drzewa jest całkowicie niepalna tropikalna garapa, jaką wykorzystuje się do budowy z niej posadzek tarasowych.