Czy będzie sens robić ogrzewanie podłogowe w całym domku?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Bywa, iż ogrzewanie podłogowe wykonuje się w całym budynku, we wszelkich pomieszczeniach, lecz to osobliwość. W większości wypadków ogrzewanie tego rodzaju instaluje się jedynie w części pomieszczeń, a w pozostałych instaluje się tradycyjne kaloryfery.

Dlaczego?
dekoracyjne poduszki

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z cech ogrzewania podłogowego jest jej duża bezwładność cieplna, zatem dość wolna kontrakcja na zmiany ilości ciepła dochodzącego do niej ze źródła ciepła (na przykład kotła czy też pompy ciepła). czas, który mija od chwili włączenia ogrzewania do momentu, gdy we Wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym robi się ciepło, liczy się w godzinach. Jednakowo, gdy wyłączy się grzanie, podłoga jeszcze przez długi okres jest ciepła, choć nam już na tym nie będzie zależeć. Ogrzewanie posadzkowe z przyczyny swojej bezwładności nie jest dobrym podejściem we wnętrzach używanych okresowo, w których – kiedy się z nich nie korzysta – możemy obniżać temperaturę, minimalizując w ten sposób wydatki na ogrzewanie.
ozdobny słoik na kwiaty

Autor: ProFlowers
Źródło: http://www.flickr.com
Płyta gipsowo kartonowa Knauf Piano

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Nierzadko rezygnuje się z podłogowego ogrzewania również w sypialniach – aby móc w nich szybko obniżać temperaturę wieczorową porą przed pójściem spać a także podnosić ją rano, kiedy pora wstawać i zależy nam, by szybko się nagrzały. Znacznie lepiej sprawdzają się w takiej sytuacji tradycyjne grzejniki. Przeszkodą w ułożeniu podłogowego ogrzewania może być też rodzaj podłogi.

Jeśli zamyślamy wykończenie posadzek solidnym drewnianym parkietem czy grubymi deskami, powinniśmy raczej postawić na grzejniki na ścianach.

Jeśli użyta w powyższym tekście retoryka do Ciebie trafia, to zobacz tu inne tego rodzaju wpisy – one dotyczą analogicznej problematyki.

Jeśli z kolei chodzi o delikatne panele ogrzewanie podłogowe może być jak najbardziej wykorzystane. Nie będą one komplikacją.