Obligacje komunalne – jak na nich zarobić?

Kategorie Ciekawostki
Inwestycje, nieruchomości

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Nasz kraj ze stałym wzrostem PKB i malejącym zadłużeniem wyróżnia się na tle UE. Oznacza to, że obligacje skarbowe mogą się pochwalić wzrastającą popularnością i mają zaufaniekupujących, a obligacje komunalne przynoszą wysokie zyski. W tym krótkim tekście opiszemy trzy typy obligacji, bo ten rok to idealna okazja, by zainwestować i bez ryzyka zwiększyć swoje pieniądze.

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, które oferuje państwo. Pieniądze zebrane w takiej emisji przeznacza się do uzupełniania deficytu budżetowego i spłacania dawnych zobowiązań. Stabilny okres w Polsce oznacza, że inwestycja w nie staje się godna zaufania, bo państwo na pewno w nadchodzących latach nie zbankrutuje. Wypuszczane są dwa odmiany obligacji skarbowych – oszczędnościowe (jedynie dla osób fizycznych) oraz rynkowe, wykupywane najczęściej przez firmy. Obligacje skarbowe posiadają różne czasy wykupu, od dwóch do dziesięciu lat. Oznacza to, że po upływie zapisanego czasu Skarb Państwa jest zobowiązany do wykupu od posiadaczy tych papierów wartościowych. Oczywiście w międzyczasie da się swobodnie nimi handlować na rynku finansowym. Oprocentowanie bywa również zmienne, w zależności od lat wykupu i od momentu emisji.

Obligacje korporacyjne to także papiery wartościowe, w których emitujący je podmiot (firma prywatna) zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej (przez nabycie papierów) kwoty i oprócz tego do wypłacenia procentu profitu lub [praca w holandii od zaraz – job service] też np. wymiany obligacji na akcje, uznania przywileju pierwokupu itp. Jest to zależne wyłącznie od umowy uzgodnionej w chwili zakupu obligacji. Takimi papierami wartościowymi zezwala się obracać na giełdzie, dokąd są dopuszczane do spekulacji przez odpowiednią komisję.

Listy zastawne są emitowane jedynie przez banki hipoteczne. Dzielą się na dwa typy: listy hipoteczne i listy publiczne. Odróżniają się od siebie tym, że listy zastawne publiczne są gwarantowane przez określone podmioty, takie jak państwo polskie czy Narodowy Bank Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *