W „Przedwiośniu” wątek o szklanych domach symbolizował dobrobyt oraz nowoczesność, które wynikały z wykorzystania jako materiału budowlanego różnobarwnego szkła. Można więc stwierdzić, że żyjemy w dobrych czasach, gdyż szklane domy stały się rzeczywistością.

Zimowy ogród

Autor: gothick_matt
Źródło: http://www.flickr.com
Zabudowy szklane to budowle użytkowe które stosuje się w podobny sposób przy wykończeniach pomieszczeń mieszkalnych, jak i biurowych. Fani współczesnego stylu mogą użyć w swoich mieszkaniach (rekomenduję ofertę na archicom wrocław mieszkania na sprzedaż) szkło jako drzwi od szafy,ściany działowe albo drzwi wewnętrzne. Szkło stosowane w tego typu celach może być specjalnie zabarwione lub posiadać wzory. We współczesnej aranżacji wnętrz dąży się do tworzenia wnętrz przed wszystkim bardzo przestrzennych i nasłonecznionych. Szkło jest takim materiałem, który daje możliwość rozdzielić wnętrze jednocześnie optycznie jej nie zmniejszając.

Oprócz możliwości zastosowania szkła w środku budynków mieszkalnych, bardzo popularne są zewnętrzne zabudowy szklane – powołaj się na nas -, czyli tzw. wintergarten. Ogród zimowy to połączone ze sobą ściany i daszki szklane, tworzące kołodomowe zimowe ogrody. Ci, których na to stać, często stawiają w środku basen. Zazwyczaj jednakże jest to miejsce, w którym pośród dużej liczbie roślin można zamieścić komplet wypoczynkowy oraz napawać się momentami odpoczynku o każdej porze roku. Budowa ogrodu zimowego jest niezwykle stabilna i przypomina rząd okien złączonych ze sobą ramami. Wnętrze przeważnie jest ocieplane, czasami przy pomocy kominka. Dzięki całorocznej wysokiej temperaturze można uprawiać wewnątrz także egzotyczne rośliny.

szklane schody

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com
Odnośnie pomieszczeń biurowych szklane konstrukcje doskonale sprawdzają się do wydzielenia miejsc pracy. Szklane ścianki działowe dają możliwość wydzielić odrębne pomieszczenia z bardzo dużej powierzchni. Ich dodatkowym plusem jest okoliczność, że w przypadku wyboru właściwego rodzaju szkła oraz okuć wydzielone w ten sposób pomieszczenia mogą zadowalająco zatrzymywać dźwięki. Gwarantują zatem z jednej strony nieco pracowniczej prywatności, a drugiej pozwalają pracodawcy przez transparentne szyby obserwować pracę wszystkich swoich podwładnych.