W jaki sposób zaaranżować mały ogród?

Kategorie Poznaj
Aranżacja ogrodu, szczególnie niewielkiego ogrodu nie zawsze jest prosta. Odpowiednio urządzony nieduży ogród to staranne połączenie fragmentów architektonicznych z roślinami.
Mały ogród często jest osłonięty litym ogrodzeniem, tworzy salon na świeżym powietrzu, którego najistotniejszą częścią jest miejsce do wypoczynku.

Trawnik

Autor: Peter Kaminski
Źródło: http://www.flickr.com
Maki

Autor: _Skender_
Źródło: www.flickr.com
W niedużym ogrodzie równie istotne jak rośliny będą elementy architektoniczne, na przykład nawierzchnie, schodki czy też murki. Materiały, z których są zrealizowane, powinny pasować do architektury budynku.
siatka do siatkówki

Autor: www.homejobsbymom.com
Źródło: http://www.flickr.com
Niewielki ogród tworzy układ statyczny, w jakim nie ma miejsca na nieposkromiony wzrost roślin. Oglądany z bliska – za każdym razem powinien być wypielęgnowany i dopieszczony w detalach. Układ roślin jak też elementów małej architektury w małym ogrodzie powinien być prosty; zbyt ogromne ich nagromadzenie spowoduje odczucie nieładu.

Niezbędny jest Ci kompleksowy raport (https://eremit.pl/bryly-ogrodowe/) na powyższy temat? Wystarczy, że naciśniesz na podany link i na następnej stronie znajdziesz wszelkie szczegółowe wątki.

Jeżeli jest dość dużo powierzchni, przestrzeń niewielkiego ogródka możemy podzielić kępami roślinek lub elementami architektonicznymi w taki sposób, ażeby nie było widać wszystkich jej granic; da to złudzenie, że jest ogromniejsza. Przypadkiem szczególnym jest malutki ogród miejski. Ograniczony ścianami budowli jak też ogrodzenia, nie większy niż pokój, tworzy patio, którego większa część jest wybrukowana. Rośliny (Auto feminizowane nasiona marichuany) sadzone są jedynie po bokach albo w donicach, które można przestawiać, tworząc nowe kompozycje.

W niewielkim ogródku z założenia nie będzie okazałych roślin, a istotną rolę grają elementy architektoniczne. Jeśli wystarczy miejsca w twoim ogródku, z pewnością warto zadbać o rekreację – wystarczy na przykład rozwieszona pomiędzy drzewkami siatka do siatkówki.