W jaki sposób zaaranżować mały ogród?

Kategorie Poznaj
Aranżacja ogrodu, szczególnie niewielkiego ogrodu nie zawsze jest prosta. Odpowiednio urządzony nieduży ogród to staranne połączenie fragmentów architektonicznych z roślinami.
Mały ogród często jest osłonięty litym ogrodzeniem, tworzy salon na świeżym powietrzu, którego najistotniejszą częścią jest miejsce do wypoczynku.

Trawnik

Autor: Peter Kaminski
Źródło: http://www.flickr.com
Maki

Autor: _Skender_
Źródło: www.flickr.com
W niedużym ogrodzie równie istotne jak rośliny będą elementy architektoniczne, na przykład nawierzchnie, schodki czy też murki. Materiały, z których są zrealizowane, powinny pasować do architektury budynku.
siatka do siatkówki

Autor: www.homejobsbymom.com
Źródło: http://www.flickr.com
Niewielki ogród tworzy układ statyczny, w jakim nie ma miejsca na nieposkromiony wzrost roślin. Oglądany z bliska – za każdym razem powinien być wypielęgnowany i dopieszczony w detalach. Układ roślin jak też elementów małej architektury w małym ogrodzie powinien być prosty; zbyt ogromne ich nagromadzenie spowoduje odczucie nieładu. Jeżeli jest dość dużo powierzchni, przestrzeń niewielkiego ogródka możemy podzielić kępami roślinek lub elementami architektonicznymi w taki sposób, ażeby nie było widać wszystkich jej granic; da to złudzenie, że jest ogromniejsza. Przypadkiem szczególnym jest malutki ogród (nawadnianie ogrodów – https://profesjonalne-nawadnianie.pl/) miejski. Ograniczony ścianami budowli jak też ogrodzenia, nie większy niż pokój, tworzy patio, którego większa część jest wybrukowana. Rośliny sadzone są jedynie po bokach albo w donicach, które można przestawiać, tworząc nowe kompozycje.

W niewielkim ogródku z założenia nie będzie okazałych roślin, a istotną rolę grają elementy architektoniczne. Jeśli wystarczy miejsca w twoim ogródku, z pewnością warto zadbać o rekreację – wystarczy na przykład rozwieszona pomiędzy drzewkami siatka do siatkówki.