Wygodne łóżko, a więc jakie? Przeczytaj, nim kupisz materac

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Łóżko to najistotniejszy mebel w mieszkaniu – spędzamy w nim średnio 25 lat w ciągu życia.
Aby zapewniało wygodny odpoczynek, musisz wybrać odpowiedni materac. To, na czym śpisz, jest równie ważne jak to, jak długo sypiasz.

taras

metal

Autor: Greber
Radzimy, jak wybrać łoże a także materac (zobacz materace 80×160) dostosowany do potrzeb. Materac wymienić trzeba co 5 lat, dlatego powinniśmy postawić sobie za cel nabycie modelu doskonałego. Najpopularniejsze są materace piankowe i tzw. kieszeniowe. Zdarza się również, że materac łączy rozmaite typy materiałów. I tak dla uczuleniowców najlepsze są materace (zobacz materace dziecięce 80×160) lateksowe, które za sprawą chropowatej struktury umożliwiają doskonałą wymianę powietrza, a przez to zapobiegają rozwojowi bakterii. Znakomicie dostosowują się do ułożenia ciała, a przez to zapewniają optymalne podparcie dla kręgosłupa. Natomiast materace kieszeniowe polecane są do łóżek podwójnych. Dzięki sprężynom pracującym niezależnie jedna osoba nie czuje ruchów partnera.
W jaki sposób przetestować, czy materac jest dobry? Pragnąc przekonać się, iż upatrzony materacyk jest w sam raz dla nas, powinniśmy się na nim ułożyć oraz sprawdzić, czy będzie nam wygodnie. Warto także wykonać szybki test. W pozycji na boku sprawdź, czy kręgosłup ułożony jest w linii zbliżonej do prostej, natomiast spoczywając na plecach, upewnij się, czy bez kłopotu udaje ci się wsadzić pod plecy rozłożoną rękę. Jeżeli tak, przybliżasz się do podjęcia decyzji o kupnie materaca idealnego dla ciebie. Taką samą metodę zastosuj podczas zakupu wersalki czy tapczana.

Gdy już zadecydujesz, na czym będziesz spać, warto pomyśleć o odpowiednim stelażu. Zmniejsza on siłę nacisku, dzięki czemu umożliwia perfekcyjne dostosowanie się materaca do kształtów sylwetki.