Dlaczego zapłodnienie in vitro budzi wciąż tak wiele kontrowersji?

Kategorie Nasze dziecko
Posiadanie przez nas dzieci jest z pewnością marzeniem sporej części naszego społeczeństwa. Jest to bowiem w pewnym sensie nasza naturalna kolej rzeczy, która ma miejsce w ciągu naszego życia. Niestety w pewnych wypadkach zdarzają się sytuacje bezpłodności pary, co rzecz jasna przekreśla ich możliwości na posiadanie potomstwa przy wykorzystaniu naturalnych metod planowania rodziny.

in vitro

Autor: David Santaolalla
Źródło: http://www.flickr.com
Medycyna nie pozostaje pomimo tego obojętna na tego typu zapotrzebowanie społeczeństwa, czego wynikiem jest więcej i więcej wykształcona i częściej stosowana popularna metoda, którą jest zapłodnienie in vitro. Jest to metoda, jaka otwiera przed nami rozległe możliwości leczenia bezpłodności par. Niemniej jednakże nieprzerwanie słychać sporo głosów krytycznych, które wypowiadają się absolutnie negatywnie na temat tej metody. Chociaż w większości przypadków jest ona w pełni zdrowa i bezpieczna dla matki, jak i dla dziecka, to niemniej jednak wciąż rodzi wiele emocji. Z jakiego powodu zatem ten temat jest tak niesłychanie gorąco dyskutowany?

Na początku trzeba pokrótce opisać zapłodnienie in vitro. Jest to zabieg, który w swojej istocie opiera się na medycznym doprowadzeniu do związania się komórek jajowych z nasieniem mężczyzny. Jest to tak zwana technika rozrodu wspomaganego, jaka w dużej mierze opiera się na zapłodnieniu pozaustrojowym. Istotnym źródłem emocji wobec takiego rozwiązania jest (szczegóły pod tym łączem angelka.pl-naciśnij to łącze) konieczność wykorzystania wielu zarodków, co jest szczególnie potępiane przez przedstawicieli branży także lekarskiej, jak i moralnej (przeczytaj na stronie na ).

W tym miejscu wskazane jest dodatkowo zauważyć, że zapłodnienie in vitro w wielu przypadkach rozważane jest jako krańcowa metoda na pokonanie trudności niepłodnej. Istnieje bowiem kilka innych terapii, które także mogą wywołać spodziewany rezultat. Niestety coraz częściej spotykamy się z wypadkami bezpłodności mimo stosowania efektywnego leczenia. W takich wypadkach zapłodnienie in vitro wydaje się być jedyną racjonalną metodą posiadania potomstwa. Zdecydowanie się na tego rodzaju zabieg jest w zasadzie kwestią subiektywną, która musi zostać w razie potrzeby wnikliwie przez nas rozważona. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy w takim razie potępiać par, które zdecydowały się na takie rozwiązanie.