Zastosowanie chłodni

Kategorie Ciekawostki
Jak sama nazwa wskazuje, chłodnictwo jest dziedziną zajmującą się generalnie ochładzaniem powietrza w konkretnym pomieszczeniu. Odbywa się to na różne sposoby, a uzyskana niska temperatura służyć może do różnych celów. Pierwszym z głównych, a co najbardziej istotne występujących w przyrodzie środków chłodzących jest śnieg i lód. Znane są ludzkości od wieków i od wielu wieków służą do chłodzenia produktów spożywczych oraz napojów.

chłodnie

Źródło: http://izolacje.gda.pl/

Aktualnie technologia i automatyka w chłodniach obejmuje dużo rozmaitych sposobów, pozwalających na uzyskanie właściwej temperatury. Do niektórych metod konieczny jest udział energii elektrycznej. Inne wymagają wprowadzenia sprężonego gazu. Możliwości jest niezwykle dużo, a decyzja zależy głównie od tego, co ma zostać schłodzone.

Chłodnictwo w branży spożywczej

Przemysł spożywczy jest główną branżą, gdzie używa się niskich temperatur. Żywność bowiem, a zwłaszcza część produktów, charakteryzuje się niedługim czasem przydatności do spożycia i łatwością psucia. Chłodzenie i zamrażanie w takim przypadku staje się procesem niezbędnym. Można to obserwować na podstawie typowych produktów spożywczych przechowywanych w domach – jedne z nich wymagają trzymania w lodówce, szczególnie po otwarciu opakowania, inne – nie potrzebują tego w ogóle. Chłodnie to miejsca, w których takie produkty są przechowywane. Mogą one mieć także charakter przenośny, czyli znajdować się w samochodach dostawczych. Szczególnym rodzajem chłodni są pomieszczenia mroźni. Jak sama nazwa wskazuje,charakteryzuje je jeszcze niższa temperatura – (sprawdź informacje) niż w przypadku chłodni, awykorzystywane są do magazynowania elementów głęboko mrożonych.

Pozostałe zastosowania

Oprócz tego, że obniżone temperatury wykorzystywane są przez różnorodne budynki przechowalni dla produktów spożywczych, stosuje się je także w medycynie. Tak zwana krioterapia to metoda leczenia różnego rodzaju schorzeń przy użyciu obniżonych temperatur. Jest to metoda, zyskująca obecnie zwiększające się uznanie i powodzenie wśród ludzi. Kolejnym zastosowaniem dla niskich temperatur są obiekty sportowe, w tym przypadku lodowiska. Chłodzenie (odsyłam do tego serwisu) może więc też służyć celom sportowym i rozrywkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *